Kancelaria Prezydenta wyjaśniła w wydanym we wtorek komunikacie, ze podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa „wprowadza amnestię obejmującą darowanie kar za popełniony w czasie obowiązywania stanu epidemii czyn polegający na przekazaniu Poczcie Polskiej spisu wyborców w związku z zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz abolicję oznaczającą, że w tych sprawach nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza”. Ponadto, zgodnie z ustawą, skazania za powyższe czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego.
Sejm uchwalił ustawę przy sprzeciwie Senatu
Ustawa abolicyjna została uchwalona przez Sejm w ekspresowym tempie na początku grudnia. Za jej przyjęciem zagłosowało wtedy 223 posłów, w tym posłowie PiS, dwójka posłów z koła Kukiz'15 oraz Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy. Przeciwko było 218 posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia, PPS oraz posłowie niezrzeszeni. 18 parlamentarzystów nie głosowało.
Senat zdecydował o odrzuceniu w całości ustawy, ale w czwartek 15 grudnia Sejm odrzucił senacki sprzeciw. Za odrzuceniem decyzji senatorów głosowało 232 posłów, 216 było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu.
Kontrowersyjne wybory kopertowe
W czasie pandemii rządzący chcieli zorganizować wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej. Za ich organizację miała odpowiadać Poczta Polska, która jednak nie miała uprawnień do przeprowadzenia takiej operacji. Zwracał na to uwagę m.in. NIK w swoim raporcie. Mimo to niektórzy samorządowcy przekazywali poczcie dane wyborców. Sprawę monitoruje Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która wysłała 206 zawiadomień do prokuratury dotyczących przekazywania tych informacji.
Prawnicy sieci oskarżyli o przekroczenie uprawnień m.in. wójta gminy Wapno. Wyrok w tej sprawie zapadł na początku marca. Samorządowiec został uznany winnym przekroczenia uprawnień ws. organizacji wyborów kopertowych, ale postępowanie wobec niego zostało warunkowo umorzone.
Czytaj też:
Zwrot akcji ws. zmian w ustawie o SN. To pokłosie słów Andrzeja DudyCzytaj też:
Kulisy awantury o KPO. „Prezydent znów poczuł się zlekceważony”