Jak powiedział Mularczyk, projekt noweli będzie uwzględniał zmiany, które wynikają z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. "Nie potrafię wskazać w tej chwili konkretnego terminu. Trzeba mieć świadomość, że nowelizacja będzie wiązała się również ze zmianami związanymi z archiwum IPN - to będzie duży projekt. Wszystko zależy od tego, jak odniosą się do niego kluby parlamentarne" - podkreślił.
Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją m.in. wzór oświadczenia lustracyjnego. Zdaniem RPO, brak stosownej regulacji prawnej blokuje możliwość złożenia przed Komisją Wyborczą wymaganego prawem oświadczenia. Jak podkreślił Rzecznik w liście skierowanym do premiera Jarosława Kaczyńskiego, wyrok Trybunału w sprawie ustawy lustracyjnej uniemożliwia przeprowadzenie ewentualnych wyborów parlamentarnych.
Zdaniem prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia, nowy wzór oświadczenia lustracyjnego powinien zostać opracowany jak najszybciej, żeby można było złożyć go przed ewentualnymi wyborami.
"Na razie nie mamy blankietu, na którym moglibyśmy te oświadczenia składać. Natomiast teza, że można to robić na jakichś dokumentach prywatnych może dałaby się obronić, ale w skali wyborów, gdzie mamy do czynienia z tysiącami kandydatów, kilkuset tysiącami ludzi zaangażowanych w aparat wyborczy, to tego rodzaju teza by się chyba nie dała jednak obronić - powiedział w poniedziałek w radiu TOK FM Stępień.
Jak podkreślił prezes TK, nowelizacja ustawy w tej części, jest prostym zabiegiem, "do zrobienia w ciągu tygodnia przez jedną i drugą izbę".
Natomiast zdaniem konstytucjonalisty prof. Piotra Winczorka, wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący ustawy lustracyjnej, nie może przeszkodzić w przeprowadzeniu ewentualnych wyborów parlamentarnych.
"Nie może być tak, że wybory mają być powstrzymane przez fakt, że nie ma jakiegoś formularza. Nie może być tak, że brak przepisów dotyczących oświadczeń lustracyjnych wstrzyma realizację przepisu konstytucyjnego, jakim są wybory parlamentarne. Jest przecież hierarchia aktów normatywnych. Jeżeli kończy się kadencja parlamentu lub zostaje ona skrócona, to konstytucja przewiduje jakie następne kroki trzeba uczynić. Takim krokiem jest przeprowadzenie wyborów" - podkreślił Winczorek.
Zaznaczył, że RPO słusznie zwraca uwagę na konieczność nowelizacji ustawy lustracyjnej. Zdaniem profesora, w sprawie przeprowadzenia wyborów mogą zaistnieć wątpliwości, "ale tylko wątpliwości - nic więcej".pap, ss, ab