Marszałek Sejmu Ludwik Dorn powiedział podczas środowej konferencji prasowej, że istnieje zasadnicza niejasność co do tego, czy Trybunał zbadał całą ustawę lustracyjną, tzn. czy jest domniemanie konstytucyjności przepisów, które nie zostały przez Trybunał zakwestionowane. Poinformował, że o wyjaśnienie w tej sprawie zwrócił się do TK. Wniosek wpłynął już do Trybunału.
Jak powiedziano PAP w TK, strony postępowania zawsze mogą złożyć wniosek o wyjaśnienie wyroku, a wówczas Trybunał udziela odpowiedzi. TK będzie pracował do końca lipca, w sierpniu zaplanowano przerwę wakacyjną.
Kilka dni temu oświadczenie ws. wyroku TK dotyczącego lustracji złożył Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Jego zdaniem, orzeczenie Trybunału, który w maju uchylił część nowej ustawy lustracyjnej, jest jednym z najbardziej niespójnych i wewnętrznie sprzecznych orzeczeń w historii TK. Według RPO, TK przekroczył granice "sędziowskiej wstrzemięźliwości". Zdaniem rzecznika, niespójność ta wynika nie tylko z rozbieżności poglądów wobec ustawy oraz "odmiennej aksjologii" co do lustracji, ale ma charakter fundamentalny - dotyczący filozofii i zasad orzekania polskiego Trybunału.
W połowie maja TK rozpoznał wniosek SLD o zbadanie konstytucyjności ustawy lustracyjnej. Uznał m.in., że niekonstytucyjna jest lustracja dziennikarzy i naukowców ze szkół prywatnych oraz spisy agentów, które miał przygotować IPN. Zakwestionował też wzór oświadczenia lustracyjnego. Początkowo wraz z wnioskiem SLD miał być rozpatrywany także złożony później wniosek RPO. Jednak w konsekwencji - po uwzględnieniu stanowiska Sejmu w tej sprawie - został on wyłączony do odrębnego rozpoznania. Wniosek RPO ma być rozpatrzone we wrześniu.
pap, ss