Liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce przez ostatni rok wzrosła do około 10 tysięcy. Wśród wojskowych ze Stanów Zjednoczonych są m.in. piloci myśliwców F-15, operatorzy systemów przeciwlotniczych Patriot oraz żołnierze dywizji powietrznodesantowej, a dodatkowo Amerykanie organizują w Polsce m.in. magazyny sprzętowe. Łączna liczba żołnierzy z krajów NATO, którzy stacjonują w Polsce, sięga już około 12 tysięcy.
Żołnierze polscy i amerykańscy wykonują również wspólne manewry. W piątek wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że polskie myśliwce F-16 zapewniły eskortę amerykańskiemu bombowcowi strategicznemu B-52. „Po raz kolejny potwierdzamy interoperacyjność naszych sił powietrznych oraz gotowość do reakcji” – napisał szef MON.
Błaszczak: Wyciągamy wnioski z wojny w Ukrainie
Wcześniej w rozmowie z Polsat News Błaszczak podkreślał, że polska armia od miesięcy się szkoli i rozbudowuje. – Wyciągamy wnioski z wojny w Ukrainie – zaznaczał. – Jesteśmy zdeterminowani, żeby wzmacniać Wojsko Polskie po to, żeby odstraszyć agresora – dodał.
– Zamówione w 2019 roku wyrzutnie HIMARS będą w Polsce w tym roku. Mamy nadzieję, że w maksymalnie krótkim czasie pojawią się w Polsce też te wyrzutnie, na sprzedaż których zgodził się teraz Kongres USA – przekazał szef MON. Poinformował również, że toczą się rozmowy o budowie w Polsce fabryki pocisków do HIMARS-ów. – Pytanie brzmi, czy stać nas na to, żeby na ziemi polskiej powtarzały się sceny, jakie miały miejsce w Buczy albo w Irpieniu – odpowiedział na pytanie, czy Polskę stać na zakup amerykańskich wyrzutni.
Na początku lutego Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 miliardów dolarów. W skład zamówienia wchodzi m.in. 45 rakiet ATACMS i ponad 1,5 tys. zestawów innych pocisków. Od 2008 r. wyprodukowano łącznie 414 wyrzutni HIMARS na potrzeby Stanów Zjednoczonych i innych nabywców. Firma Lockheed Martin zaznaczyła, że na początek może zaoferować ok. 200 wyrzutni.
Czytaj też:
Ciepłe słowa Zełenskiego pod adresem naszego kraju. „Trzy państwa bałtyckie i Polska wspierają nas we wszystkim”Czytaj też:
Duda zdradził, o czym rozmawiał z Bidenem. „Wspólna produkcja militarna”