– Krąg Władimira Putina się zawęża, staje się on coraz bardziej toksyczny zarówno dla świata, jak i wewnątrz kraju – ocenił w sobotę przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy Andrij Jusow. Z jego informacji wynika, że po decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie aresztowania Władimira Putina, Kreml szuka następcy prezydenta Federacji Rosyjskiej.
Ukraiński wywiad: szukają następcy Władimira Putina
Andrij Jusow zwraca uwagę, że 17 marca, w dzień ogłoszenia wyroku, rosyjscy propagandyści nie poruszali tego tematu, bo jego omówienie byłoby – jam twierdzi – „dziwnym i zbyt niepokojącym” wezwaniem dla ludności Federacji Rosyjskiej. Zdaniem przedstawiciela ukraińskiego wywiadu, na Kremlu narasta niezadowolenie z tego, co się dzieje.
Nakaz aresztowania Władimira Putina wydał w piątek, 17 marca, Międzynarodowy Trybunał Karny. Została nim objęta również rosyjska komisarz do spraw dzieci Maria Lwowa-Biełowa. MTK podkreślił w uzasadnieniu, że rosyjscy politycy są podejrzani o bezprawną deportację dzieci i bezprawny wywóz ludzi z Ukrainy do Rosji.
Z danych strony ukraińskiej wynika, że od początku wojny Rosjanie wywieźli z Ukrainy 16 tys. 226 dzieci. Do swoich rodzin miało powrócić zaledwie 308 dzieci.
Dlaczego wydano nakaz aresztowania Władimira Putina?
W oficjalnym komunikacie wskazano, że „istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za zbrodnie wojenne, a także za brak wystarczającej kontroli nad cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy popełnili te czyny lub zezwolili na ich popełnienie”. Dodano, że „zbrodnie miały zostać popełnione na okupowanym terytorium Ukrainy co najmniej od 24 lutego 2022 roku”.
Do sprawy odniósł się Wołodymyr Zełenski. „Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina. Jest to historyczna decyzja, która oznacza początek historycznej odpowiedzialności” – podkreślił prezydent Ukrainy.