Rano prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed sarkofagiem Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu.
–13 lat minęło od tamtego 10. kwietnia. Naszym zwyczajem jest, że spotykamy się tu w katedrze wawelskiej (...), żeby wspomnień panią prezydentową, pana prezydenta i wszystkich naszych przyjaciół, ludzi oddanych sprawie polskiej. (...) Do dziś zostaje żal, że nie mogli dalej pracować. Zginęli ludzie oddani sprawie polskiej, którzy polecieli oddać hołd oficerom pomordowanym w Katyniu. Dziś, mam nadzieję, robimy wszystko, aby prowadzić sprawy naszego kraju tak, jakby oni sobie wyobrażali – mówił w Krakowie Andrzej Duda.
Przed południem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie prezydent złożył wieńce przy grobach ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej 10.04.2010 r. Andrzej Duda upamiętnił także ofiary katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, składając kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Następnie prezydent udał się na Plac Piłsudskiego i złożył wieńce przed pomnikami Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ostatnim punktem dzisiejszych obchodów będzie złożenie wieńca przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w Pałacu Prezydenckim.
13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Centralne obchody przełożone
Co roku w Warszawie odbywały się centralne uroczystości upamiętniające katastrofę smoleńską organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość, Ministerstwo Obrony Narodowej, a także przez warszawski ratusz.
Tym razem jednak uroczystości nie odbędą się 10 kwietnia z uwagi na to, że rocznica wypada w Poniedziałek Wielkanocny. Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości poinformował w rozmowie z „Super Expressem”, że zarówno partyjne jak i państwowe obchody, organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, zostały przesunięte na niedzielę 16 kwietnia.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 najważniejszych osób w państwie, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych wraz z szefem Sztabu Generalnego gen. Franciszkiem Gągorem. Na pokładzie znajdowała się także liczna reprezentacja Sejmu i Senatu oraz urzędnicy Kancelarii Prezydenta. Następnie planowane jest złożenie wieńców w przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy
twitterCzytaj też:
12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczyste obchody w Warszawie, Krakowie... ale i w RosjiCzytaj też:
12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Na pokładzie TU-154M był m.in. ówczesny prezes NBP