Poparcie dla konstruktywnego wotum nieufności wyklucza PO. Zdaniem wicemarszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, rozpad koalicji PiS-LPR-Samoobrona przybliża perspektywę wcześniejszych wyborów parlamentarnych. "Uważam, że obecnie scenariusz jak najwcześniejszych wyborów jest najlepszy dla Polski, bo trzeba skrócić ten stan agonalny koalicji i rządu, bo nie służy on Polsce" - mówił polityk Platformy.
Marek Sawicki z PSL ocenił, że "to nie była koalicja, ale wojna gangów, gdzie stosowano podsłuch, szantaż i wzajemne prowokacje". Nie ma też, według niego, stuprocentowej pewności, czy koalicja faktycznie się rozpadła, bo to - jak mówił - okaże się podczas pierwszego po wakacjach posiedzenia Sejmu.
SLD chce, aby przed samorozwiązaniem Sejmu posłowie powołali komisje śledcze w sprawie śmierci Barbary Blidy i w sprawie tzw. afery gruntowej w ministerstwie rolnictwa. Szef klubu Sojuszu Jerzy Szmajdziński nie chciał powiedzieć, czy SLD poprze wniosek o samorozwiązanie Sejmu, jeśli wcześniej nie powstaną komisje śledcze.
"Taki wniosek, to w sposób oczywisty lipa. Janusz Kaczmarek nigdy w żaden sposób premierem nie zostanie, zwłaszcza, że jest uwikłany w różne sprawy. Poza Samoobroną i LPR są partie, które nie będą się chciały ośmieszać poparciem takiego wniosku" - powiedział poseł PiS Karol Karski. Karski dodał, że wniosek LiS pokazuje, że szef Samoobrony Andrzej Lepper i Janusz Kaczmarek "jadą teraz na jednym wózku".W Sejmie złożone są dwa wnioski o skrócenia kadencji parlamentu - autorstwa Sojuszu i PO. Wnioski te nie są włączone do wstępnego porządku obrad pierwszego powakacyjnego posiedzenia Sejmu (22-24 sierpnia). Wniosek może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.
Zgodnie z konstytucją, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów.
Jeżeli uchwała została przyjęta, prezydent przyjmuje dymisję Rady Ministrów i powołuje wybranego przez Sejm nowego premiera, a na jego wniosek pozostałych członków Rady Ministrów oraz odbiera od nich przysięgę.pap, em