Nowy sposób zastąpi stosowany dotychczas tradycyjny. W systemie wiekowym najczęściej używanym w życiu codziennym mieszkańców Korei Południowej ludzie są uznawani za rocznych w chwili urodzenia. Kolejny rok jest dodawany każdego 1 stycznia.
Agencja Reutera zauważa, że kraj od wczesnych lat 60. XX wieku stosuje międzynarodową normę liczenia wieku od zera przy urodzeniu i dodawania roku do każdego dnia urodzin w przypadku dokumentów medycznych i prawnych. Mimo to wielu mieszkańców Korei Południowej nadal stosowało tradycyjną metodę we wszystkich innych aspektach.
Nowy sposób liczenia wieku w Korei Południowej
W grudniu Korea Południowa uchwaliła przepisy mające na celu zniesienie tradycyjnej metody i pełne przyjęcie międzynarodowego standardu.
– Spodziewamy się, że spory prawne, skargi i zamieszanie społeczne, które zostały spowodowane sposobem obliczania wieku, zostaną znacznie ograniczone – powiedział w poniedziałek minister legislacji rządowej Lee Wan-kyu.
Nowy standard wydaje się być akceptowany przez znaczną większość Koreańczyków. 86 proc. mieszkańców tego kraju stwierdziło, że po wejściu w życie nowych przepisów wykorzystałoby wiek międzynarodowy w swoim codziennym życiu.
–W przyszłym roku miałem skończyć 30 lat (zgodnie z tradycyjnym koreańskim systemem wiekowym), ale teraz odzyskałem trochę czasu i bardzo mi się to podoba. To świetnie poczuć się znowu młodszym – powiedział Choi Hyun-ji, 27-letni pracownik biurowy z Seulu.
Jeszcze inny system wiekowy w Korei Południowej istnieje dla poboru do wojska, rozpoczęcia edukacji i obliczania wieku uprawniającego do picia alkoholu i palenia papierosów. Wiek jest obliczany od zera w chwili urodzenia, a rok jest dodawany 1 stycznia (a nie w dniu urodzin). Koreańscy urzędnicy powiedzieli, że ta metoda na razie będzie stosowana.
Czytaj też:
Zamek Krzyżtopór w k-popowym teledysku. Miliony wyświetleń na YouTubeCzytaj też:
Koreańczycy są o rok starsi od mieszkańców innych państw. Teraz chcą to zmienić