W niedzielę 9 lipca podczas popołudniowej modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty ogłosił nazwiska nowych kardynałów. Było wśród nich nazwisko Polaka, abpa Grzegorza Rysia. Konsystorz, podczas którego nominaci otrzymają godność kardynała, odbędzie się 30 września.
Kim jest arcybiskup Grzegorz Ryś?
Arcybiskup Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 roku w Krakowie. Został wyświęcony w 1988 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Studiował telologię i równocześnie odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2000 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.
Przez lata jego kariera związana była z Krakowem. W latach 2004-2007 kierował Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie. Następnie do 2011 roku był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
Sakrę biskupią otrzymał 28 września 2011 roku z rąk kard. Stanisława Dziwisza. 14 września 2017 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim. Jego ingres do katedry łódzkiej nastąpił 4 listopada 2017 roku.
Duchowny, który wychodzi poza schemat
Abp Grzegorz Ryś jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jest członkiem Rady ds. Ekumenizmu, Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
Hierarcha dał się poznać jako nowatorski duszpasterz. Jak czytamy na stronie archidiecezji, zainicjował szereg wydarzeń ewangelizacyjnych takich jak „BMW – Bliżej, Mocniej, Więcej” – ewangelizacja miasta na stadionie Cracovii (2012), Forum Nowej Ewangelizacji „CCC – Całą Ewangelię, Całe Ciało, Całemu Światu” (2013), „Jestem! W Hucie” (2015), „M&M – Młodzi i Miłosierdzie” w krakowskiej Tauron Arenie (2016, 2017).
Czytaj też:
Abp Grzegorz Ryś o „zarzucie” dot. rzekomej profanacji. „Dalece niesprawiedliwe i bezpodstawne”