8 sierpnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. Ten krok zapoczątkował kampanię wyborczą, która trwała nieoficjalnie już od tygodni. Od tego czasu poszczególne komitety z jeszcze większym impetem zabiegały o głosy, przekonując Polaków do swoich wizji politycznych.
Wybory 2023. Jak przebiegała kampania wyborcza?
W ciągu 65 dni wykuwał się m.in. ostateczny kształt list wyborczych i dochodziło do różnych przetasowań ze względu na kontrowersyjne wypowiedzi niedoszłych parlamentarzystów. Przy okazji jednej z kandydatur karierę zrobiło słowo „aktywiszcze”.
W czasie kampanii kilka osób pożegnało się ze swoimi stanowiskami – zarówno politycznymi, jak i wojskowymi. W kontekście dotyczącym migracji głośno było nie tylko o kryzysie na granicy z Białorusią, ale także o tzw. aferze wizowej. Szeroko omawiany był również film Agnieszki Holland „Zielona granica”.
Ale kampania w XXI wieku rządzi się swoimi, nowymi prawami. W kilku spotach pierwsze skrzypce zagrała sztuczna inteligencja. Udostępniono także generator memów, który nie przyniósł zresztą chwały jego autorom.
Przed wyborami rozgłos zyskiwały sprawy nie tylko o charakterze stricte politycznym. Pojawiły się doniesienia o zakażeniach legionellą i serii sygnałów „radio-stop” na polskiej kolei, a w tym kontekście narastały spekulacje o możliwych działaniach sabotażowych. Głośno zrobiło się również o aferze Pandora Gate.
Kampania wyborcza nie koncentrowała się tylko na polskim podwórku, a zataczała znacznie szersze kręgi. W kontekście śmierci Jewgienija Prigożyna pojawiły się pytania o plany najemników z Grupy Wagnera, a w odniesieniu do ataku Hamasu na Izrael wystąpiła konieczność umożliwienia polskim obywatelom przedostania się do ojczyzny. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia dobiegającej końca kampanii.
Wybory 2023. Te wydarzenia zapisały się w kampanii
SIERPIEŃ 2023
8 sierpnia: Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Adama Niedzielskiego. Na stanowisko ministra zdrowia została powołana Katarzyna Sójka.
9 sierpnia: Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali umowę koalicyjną. Tym samym stało się jasne, że politycy Polski 2050 i PSL wystartują w wyborach parlamentarnych w ramach wspólnego komitetu Trzecia Droga.
10 sierpnia: Politycy PiS zapowiedzieli, że złożą w Sejmie projekt uchwały potępiającej „zewnętrzną ingerencję w proces wyborczy w Polsce”. Ich ruch był odpowiedzią na słowa Manfreda Webera, szefa Europejskiej Partii Ludowej, z wywiadu dla telewizji ZDF.