W niedzielę, 15 października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. W tym samym dniu przeprowadzone zostanie ogólnokrajowe referendum, w którym Polki i Polacy będą mogli odpowiedzieć na cztery pytania związane z wyprzedażą majątku państwowego, podniesieniem wieku emerytalnego, likwidacją bariery na polsko-białoruskiej granicy oraz przyjęciem nielegalnych imigrantów.
Jak Polacy zagłosują w referendum?
Udział w referendum nie jest obowiązkowy, także w przypadku chęci przystąpienia do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Wyniki referendum będą wiążące, jeśli weźmie w nim udział ponad 50 proc. wszystkich osób uprawnionych do głosowania. Frekwencja uwzględnia wszelkie oddane głosy – zarówno te ważne, jak i nieważne.
W badaniu przeprowadzonym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla „Wprost” 29 proc. respondentów zapewniło, że zdecydowanie weźmie udział w referendum ogólnokrajowym. Tyle samo osób zadeklarowało, że na pewno odmówi przyjęcia karty referendalnej.
„Raczej tak” na pytanie: „czy zagłosujesz w referendum zorganizowanym przy okazji najbliższych wyborów parlamentarnych 15 października tego roku?” odpowiedziało 15 proc. ankietowanych, a opcję „raczej nie” wybrało 12 proc. badanych.
Sondaż. Czy referendum będzie wiążące?
W sumie za udziałem w referendum opowiedziało się 44 proc. respondentów, a przeciwko – 41 proc. Pozostałe 15 proc. stanowi grupa osób niezdecydowanych, które wybrały odpowiedź „trudno powiedzieć”. Z sondażu wynika zatem, że o tym, czy referendum będzie miało moc wiążącą, mogą przesądzić osoby, które jeszcze nie podjęły decyzji.
Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna zrealizował badanie w dniach 6–8 października 2023 r. Przeprowadzone zostało metodą CAWI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie liczącej 1082 osoby.
Czytaj też:
Morawiecki wygrał w sądzie ws. referendum. Premier komentujeCzytaj też:
Wybory 2023. Kiedy poznamy wyniki badania exit poll?