Cate Blanchett jest Ambasadorem Dobrej Woli przy Wysokim komisarzu ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) od 2016 roku. Hollywoodzka aktorka podzieliła się z europosłami swoim doświadczeniem i swoimi postrzeżeniami na temat podnoszenia świadomości społecznej w kwestii trudnej sytuacji uchodźców i bezpaństwowców na całym świecie.
Cate Blanchett upomniała się o los uchodźców
– Nie jestem Syryjką, nie jestem Ukrainką, nie jestem Jemenką, nie jestem Afganką. Nie jestem z Sudanu Południowego, nie jestem z Izraela lub Palestyny. Nie jestem politykiem, nie jestem nawet ekspertem, ale jestem świadkiem. Będąc świadkiem ludzkich kosztów wojny, przemocy i prześladowań uchodźców na całym świecie, nie mogę odwrócić wzroku – rozpoczęła Blanchett swoje wystąpienie, zwracając uwagę na miejsca, gdzie toczą się konflikty i koszty wojen, jakie ponoszą cywile.
Aktorka zwróciła uwagę na dramatyczną sytuację cywilów dotkniętych konfliktem izraelsko-palestyńskim. – Konflikt pochłonął i nadal pochłania tysiące niewinnych istnień ludzkich. Wysoki Komisarz UNHCR wzywa do natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni i natychmiastowego uwolnienia wszystkich cywilów przetrzymywanych jako zakładników – podkreśliła Cate Blanchett.
Aktorka mówiła też o uchodźcach, którzy przez morze próbują przedostać się do Europy. – Myślę o syryjskiej uchodźczyni, którą spotkałem w Libanie. Kiedy powiedziała mi, że planuje zabrać trójkę swoich dzieci na łódź do Europy, byłam zaskoczona. Nie słyszała o tragicznych utonięciach, które miały miejsce zaledwie kilka tygodni wcześniej? Tak, odpowiedziała spokojnie, ale nie mam wyboru… – relacjonowała.
– Nikt nie wkłada własnego dziecka do łodzi, chyba że woda jest bezpieczniejsza niż ląd– zaznaczyła. Blanchett przekonywała też, że „mury, drut kolczasty, pushback'i nie są rozwiązaniem”.
Poruszające przemówienie w Parlamencie Europejskim
„Dziękuję za twoje oddanie sprawie, zaangażowanie w kwestie humanitarne i oddanie głosu tym, którzy nie zostali wysłuchani. To zaszczyt dzisiaj cię tu gościć” – napisała na portalu społecznościowym X przewodnicząca PE Roberta Metsola.
Wystąpienie aktorki poruszyło też europosłów z Polski. Na jej przemówienie zwrócili uwagę w mediach społecznościowym między innymi Robert Biedroń, Janusz Lewandowski, Leszek Miller i Elżbieta Łukacijewska.
twitterCzytaj też:
Europosłowie PiS stracą immunitet? Komisja prawna PE jest za. Chodzi o „mowę nienawiści”Czytaj też:
Szykuje się rewolucja w UE? Przyjęto ważny dokument