Prezydent Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję utworzenia nowego rządu, choć PiS nie ma do tego wymaganej większości. Mimo to premier przedstawi skład gabinetu, wygłosi w Sejmie expose i odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania.
„Dekalog polskich spraw”. Kolejne punkty
Morawiecki nie ustaje w próbach sformułowania rządu. W piątek ogłosił „dekalog polskich spraw”, składający się z postulatów różnych partii. – Skoro Polacy zdecydowali się na różne partie, bardzo różne ugrupowania, to zaczerpnęliśmy z różnych programów najbardziej wartościowe elementy i budujemy z nich „dekalog polskich spraw”, filary programowe na najbliższą przyszłość – oświadczył.
W poniedziałek na konferencji prasowej Morawiecki wraz z minister rodziny Marleną Maląg i minister zdrowia Katarzyną Sójką przedstawili czwarty i piąty punkt „dekalogu”. Dotyczą one „spraw społecznych” oraz „edukacji i zdrowia”.
– Polityka społeczna mogłaby być pewnego rodzaju umową społeczną ponadpartyjną, nawet pozapartyjną, bo jest dużo ważniejsza niż sama polityka, która dotyczy finansów, gospodarki jako takiej. Przecież to wszystko robimy po to, aby podnosić standard życia, aby poprawiać życie naszych dzieci, aby poprawiać los polskich rodzin, polskich seniorów – przekonywał premier.
14 postulatów
W ramach „dekalogu polskich spraw” Morawiecki zapowiedział „wsparcie dla rodzin i seniorów”. Wśród nich wymienił: „żłobek lub klub malucha w każdej gminie z bezpłatnym miejscem dla dzieci”, „emerytury stażowe”, „dodatkowy płatny urlop rodzinny powyżej 1. roku życia dziecka (z możliwością łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu”, „emeryturę bez podatku do poziomu wysokości płacy minimalnej”, „emeryturę wdowią” oraz „Ogólnopolską Kartę Seniora wzorem Karty Dużych Rodzin”.
Wśród propozycji z obszaru „edukacja i zdrowie” znalazły się: „zwiększenie wydatków na edukację i szkolnictwo wyższe do 6 proc. PKB”, „znaczące zwiększenie i zmiana sposobu wynagrodzenia nauczycieli poprzez przejście na nowy system pracy (średnia podwyżka min. 30 proc”., „wyższe wynagrodzenia na uczelniach wyższych, docelowo 2 proc. PKB na naukę w ciągu 6 lat”, „co najmniej pięć godzin języka obcego już w szkole podstawowej i matura równoznaczna z certyfikatem językowym na poziomie B2”.
Z kolei jeśli chodzi o „zdrowie” do „dekalog” zawiera postulaty: „realizacji docelowego punktu 7 proc. na zdrowie zgodnie z ustawą PiS w 2027 r”., „szybką eRejestrację do lekarza”, „Fundusz Modernizacji Szpitali Powiatowych”, a także „wprowadzenie Bonu Rodzicielskiego dla rodzin, które borykają się z problemami prokreacyjnymi”.
Czytaj też:
„Ostateczne polerowanie układu”. Śmiszek ujawnia, o jakie ministerstwa walczy LewicaCzytaj też:
„Niedyskrecje parlamentarne”. PO prowokuje prezydenta. Misja Morawieckiego skazana na porażkę