Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Lech Wałęsa kontra Polska uznał, że naruszenie praworządności w Polsce ma charakter systemowy i wynika z wadliwej powołanej KRS. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wyrok ETPC nie ma mocy wiążącej. Sędzia Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” stwierdził w TVN24, że KRS „nie ma legitymacji, aby się wypowiadać”.
Wyrok Lech Wałęsa kontra Polska. Słowa Zbigniewa Ziobry świadczą o działaniu prokuratury?
Markiewicz nawiązując do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka domaga się zatrzymania działalności KRS i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Dodał, że trzeba systemowo podejść do sprawy neosędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Prokurator Ewa Wrzosek ze Stowarzyszenia „Lex Super Omnia” zwróciła uwagę, że Zbigniew Ziobro wypowiadał się w sposób polityczny, co dowodzi tego „jak bardzo nieprawidłowo funkcjonuje prokuratura” w Polsce.
Rozmówcy zgodzili się, że działania ws. uzdrowienia sądów i prokuratury muszą być kompatybilne. Wrzosek podkreśliła, że „niezbędne jest rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości”. Dodała, że da się m.in. odwołać prokuratora krajowego, a niektóre osoby same szykują się do odejścia z prokuratury.
Krystian Markiewicz domaga się wstrzymania działania KRS
Według Markiewicza działalność KRS można zatrzymać uchwałą Sejmu, że „wcześniej załamano zasady konstytucyjne, przy powołaniu 15 sędziów przez polityków do Krajowej Rady Sądownictwa”. – Nie pójdziemy ani kroku do przodu, jeśli nie zrobimy tego teraz – mówił. Według sędziego jeśli osoby z KRS-u nie będą chciały się podporządkować, „muszą zdawać sobie sprawę, że będą podlegały odpowiedzialności karnej”.
Czytaj też:
Zbigniew Ziobro nie zostawił suchej nitki na ETPC. Poszło o sprawę Lecha WałęsyCzytaj też:
To nie koniec awantury w KRS. Gasiuk-Pihowicz: Zawiadomienie na Nawackiego złożone