Tłusty czwartek obchodzimy w ostatnim tygodniu karnawału. Tego dnia chętnie sięgamy po słodkie pączki i faworki, by nacieszyć się smakołykami przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.
Kiedy jest tłusty czwartek 2024?
W tym roku tłusty czwartek przypada wyjątkowo wcześnie, bo już 8 lutego. W walentynki 14 lutego wypada Środa Popielcowa, która symbolizuje rozpoczęcie Wielkiego Postu.
Dlaczego w tłusty czwartek jemy pączki?
Tradycja jedzenia pączków w Tłusty Czwartek sięga średniowiecza i jest głęboko zakorzeniona w kulturze wielu krajów, w tym naszego. Tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem – okresem chrześcijańskiej ascezy trwającym 40 dni przed Wielkanocą. Wielki Post jest czasem, podczas którego wierni ograniczają spożycie mięsa, słodyczy, alkoholu i rezygnują z zabaw. To czas przygotowania duchowego do śmierci Chrystusa na krzyżu.
W dawnych czasach tłusty czwartek był postrzegany jako ostatnia okazja do ucztowania i świętowania przed okresem wyrzeczeń związanym z Wielkim Postem. Jedzenie pączków i innych słodkości symbolizowało pożegnanie się z obfitością i przyjemnościami życiowymi na czas postu.
Od kiedy jemy pączki w tłusty czwartek?
W Polsce tradycja jedzenia pączków w tłusty czwartek jest bardzo silna i żywa. Jest to tradycja kultywowana od pokoleń, której korzenie sięgają średniowiecza. Historycy sugerują, że mogło to zacząć się nawet wcześniej, ponieważ tradycja ucztowania przed okresem postu jest wspólna dla wielu kultur chrześcijańskich.
Wielki Post, czas przygotowania do Wielkanocy, był ściśle przestrzegany w średniowiecznej Europie. Przed jego rozpoczęciem ludzie chcieli dobrze się zabawić i spożywać pokarmy, które nie byłyby dostępne w czasie postu. Tłusty czwartek polegał na zakończeniu okresu karnawału ucztowaniem.
Choć trudno jest wskazać konkretną datę rozpoczęcia tradycji jedzenia pączków w tłusty czwartek, można przyjąć, że jej początki w Polsce sięgają co najmniej XV lub XVI wieku. Wraz z upływem czasu, zwyczaj ten rozprzestrzenił się i umocnił w polskiej kulturze, stając się ważnym elementem kulinarnego i kulturowego dziedzictwa Polski.
Pączki, faworki i inne przysmaki w tłusty czwartek
W tłusty czwartek najczęściej jemy pączki i faworki. Pączki mają wiele postaci: w wersji słodkiej jemy je przede wszystkim z różą, powidłami śliwkowymi, adwokatem, czekoladą czy pistacją. W cukierniach znajdziemy też wersje z bitą śmietaną czy słodkimi dodatkami.
Niektórzy sięgają również po pączki wytrawne np. nadziewane kaszą gryczaną. Nie są one jednak tak popularne jak słodkie przysmaki.
Ile kosztuje pączek w 2024 roku?
Najtańsze pączki kupimy w marketach już za kilkadziesiąt groszy. Nie mają jednak one takich walorów smakowych jak pączki kupione w cukierni. W mniejszych miejscowościach w cukierniach zapłacimy za pączka około 4 złotych. W renomowanych miejscach lub w dużych miastach pączek może kosztować nawet... 30 złotych.
Czytaj też:
To najdroższy pączek w Polsce. Wcale nie u Magdy GesslerCzytaj też:
Jakich pączków lepiej nie kupować w Tłusty Czwartek? Rady Katarzyny Bosackiej