„Europa budzi się letargu”. Poruszenie wywołane spodziewaną zdradą NATO przez Donalda Trumpa przynosi pożądane skutki. Spod pacyfistycznych złudzeń Zachodu przebijają oznaki zdrowego rozsądku – analizuje Jakub Mielnik.
„Polska może uratować Europę przed niechęcią Trumpa”. Donald Trump dał Europie otrzeźwiającego kopa, mogącego wyrwać Unię z marazmu i zapobiec wojnie z Rosją. Polska z jej wydatkami na obronność może w tym procesie odegrać kluczową rolę – pisze Jakub Mielnik.
Co jeszcze w nowym „Wprost”
„Tam wojna, tu złośliwości”. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia Rady Gabinetowej uzyskał co chciał, choć zaprezentował się jako szef rządu, który lekceważy głowę państwa – ocenia Eliza Olczyk.
„Wirtualna urna wyborcza”. Jak dowiedział się „Wprost”, w kancelarii premiera rozważany jest pomysł wprowadzania głosowania w wyborach przez internet. Na razie jedynie dla głosującej Polonii – pisze Joanna Miziołek.
„Podsłuchiwani nie wybaczą podsłuchującym”. – Morawiecki będzie się starał, ale nie ma na szefowanie partią najmniejszych szans. Jak dojdzie do głosowania nad kandydatami wewnątrz partii, odpadnie – ocenia Leszek Miller w rozmowie z Agnieszką Niesłuchowską.
„Tusk haruje na zapleczu”. – Tusk nie wyskakuje z lodówki, jak kiedyś Morawiecki. Wyraźnie haruje na zapleczu. Zmiany musiały zachodzić szybko – mówi Agnieszce Niesłuchowskiej Andrzej Olechowski, współtwórca PO.
„Swoi też na podsłuchu”. Czy wśród podsłuchiwanych Pegasusem są politycy byłej partii rządzącej? Europosłowie PiS przyznają w rozmowach z Agnieszką Niesłuchowską, że na „rewelacje” przedstawione prezydentowi patrzą ze spokojem.
„Koniec »szantażu« Elbląga”. Elbląg miesiącami toczył wojnę o port i ostatnie 900 metrów toru wodnego, bez którego przekop Mierzei nie ma dla miasta większego znaczenia. Donald Tusk złożył obietnice. Sprawie przyjrzał się Piotr Barejka.
„Niepokojący obraz polskiego systemu edukacji”. Polskie nastolatki nie mają kompetencji społeczno-emocjonalnych i nie czują satysfakcji z życia. Co musi się zmienić w polskiej szkole? Wyjaśnia socjolog, dr Jędrzej Witkowski w rozmowie z Martą Byczkowską-Nowak.
„Prawnik tiktoker”. Marcin Kruszewski, popularny tiktoker, prawnik, autor „Prawa Marcina”, zapowiada w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską współpracę z ministerstwem edukacji narodowej w sprawie zmian w szkołach.
„Mięso z laboratorium”. – Aby mięso komórkowe urosło, trzeba mieć komórki żywego zwierzęcia, które namnaża się w bioreaktorze – wyjaśnia Krystynie Romanowskiej dr Bogna Borowiec, biolożka molekularna oraz genetyczka.
„»Małpki« w samolocie”. – Nie lubię klasyfikować ludzi ze względu na nację, bo agresywni pasażerowie pochodzą z różnych krajów – o pracy stewardessy i pijanych pasażerach opowiada Paulinie Sosze-Jakubowskiej Magdalena Klein.
„Skarbówka odpuszcza pięciolatce”. Pod koniec stycznia Szymon Krawiec opisał historię pięcioletniej Aryi Białek, której urząd skarbowy zajął 500+ oraz chciał dobrać się do jej wynagrodzenia za udział w reklamach. Jest efekt.
„Wałbrzych na celowniku Moskwy”. – Próba represjonowania polskich władz samorządowych pokazuje butę Rosji, zachowującej się w sposób bandycki wobec Ukrainy – mówi Jakubowi Mielnikowi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
„Teatr się nie podda”. – Łykał stres, nie wyrzucał go z siebie – o mężu, zmarłym w 2022 roku Emilianie Kamińskim, założycielu Teatru Kamienica, mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Justyna Sieńczyłło.
Czytaj też:
Kulisy powrotu Grasia do rządu Tuska. „Oglądają mecze, piją wino, śmieją się z Hołowni”Czytaj też:
Śmierć Nawalnego. Terlikowski dla „Wprost”: Odpowiedź Zachodu może być tylko jedna
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.