"Sztuczki" brały udział w Konkursie Głównym tegorocznej edycji tokijskiego festiwalu.
Akcja filmu rozgrywa się w Wałbrzychu. Główni bohaterowie to mały chłopiec Stefek i jego nastoletnia siostra Elka. Dzieci są wychowywane tylko przez mamę. Ich ojciec opuścił przed laty rodzinę i związał się z inną kobietą.
Stefek chciałby, żeby ojciec wrócił. Nie zamierza jednak biernie czekać na to, co przyniesie czas. Postanawia "zakląć" los. A dokładniej - dzięki małym przekupstwom, sztuczkom, nastawić los życzliwie do swych pragnień; sprawić, by zrządzeniem losu wydarzenia potoczyły się zgodnie z planami Stefka.
Ojca zagrał Tomasz Sapryk, Stefka - Damian Ul, a Elkę - Ewelina Walendziak. W filmie wystąpili również Rafał Guźniczak i Joanna Liszowska. Autorem zdjęć jest Adam Bajerski, muzykę skomponował Tomasz Gąssowski.
Damian Ul ma 10 lat, mieszka w Wałbrzychu, chodzi do IV klasy, a rolę w "Sztuczkach" otrzymał po castingu zorganizowanym w jego szkole.
"Sztuczki" miały swoją światową premierę podczas festiwalu w Wenecji, gdzie zostały wyróżnione nagrodą Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego. Zdobyły też główną nagrodę 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Złote Lwy dla najlepszego filmu. Film uhonorowano również nagrodą za zdjęcia oraz dla najlepszego producenta. Na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mannheim-Heidelberg w Niemczech "Sztuczki" otrzymały Nagrodę Specjalną Jury.
Do polskich kin "Sztuczki" trafiły w piątek, 26 października.
Andrzej Jakimowski ma w reżyserskim dorobku m.in. film "Zmruż oczy", uhonorowany w 2004 r. Polską Nagrodą Filmową Orłem w kategorii najlepszy film.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio od 1985 roku zaliczany jest do dwunastu najbardziej prestiżowych festiwali konkursowych, umieszczonych przez FIAPF (Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych) na liście "A", obok Berlina, Cannes czy Wenecji. Oprócz konkursu głównego, są tam również sekcje pozakonkursowe: "Special Screenings" (prezentacja kina światowego), "Winds of Asia-Middle East" (najnowsze trendy w kinematografiach azjatyckich) oraz "Japanese Eyes" (kino japońskie).
ab, pap