W ostatecznym rozstrzygnięciu wyborów do Parlamentu Europejskiego nie zabrakło niespodzianek. Mandatów nie zdobyli dotychczasowi europosłowie zarówno PiS – m.in. Ryszard Czarnecki, Beata Kempa, Karol Karski, Anna Fotyga, Jacek Saryusz-Wolski – jak i pozostałych formacji – wśród nich Róża Thun (kiedyś PO, dziś Trzecia Droga), Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz (obaj z Lewicy). Z PE pożegna się również Dobromir Sośnierz.
Zaskoczyła także porażka Hanny Gronkiewicz-Waltz, która kandydowała z drugiego miejsca na warszawskiej liście KO. Walkę o mandat przegrała Marcinem Kierwińskim, Kamilą Gasiuk-Pihowicz i Michałem Szczerbą. Z sąsiedniego okręgu mandatu nie zdobył Jacek Kurski, który również startował z drugiego miejsca na liście PiS – uzyskał jednak dopiero... szósty wynik. O ponad 22 tysiące głosów prześcignął go startujący z piątego miejsca Jacek Ozdoba.
Oto kandydaci, którzy zdobyli najwięcej głosów do PE
Przetasowania miały miejsce także na liście rekordzistów. W rankingu tych, którzy zdobyli najwięcej głosów, dominują politycy Koalicji Obywatelskiej. Pierwsza dziesiątka to siedmiu kandydatów KO oraz trzech PiS. W poprzednich wyborach konkurencję zdeklasowała była premier Beata Szydło, która jako liderka małopolsko-świętokrzyskiej listy PiS zdobyła ponad 525 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajął wówczas lider listy Koalicji Europejskiej na Śląsku Jerzy Buzek – zdobył ponad 422 tysiące głosów. Trzecie miejsce zajęła "jedynka" PiS na Śląsku Jadwiga Wiśniewska. Zagłosowało na nią wtedy ponad 409 tys. wyborców.
W tym roku podium należy już do Koalicji Obywatelskiej, choć rekordzista Borys Budka nie zbliżył się nawet do rekordu Beaty Szydło. Tegoroczna czołówka wygląda następująco:
- Borys Budka (Koalicja Obywatelska) — 334 tys. 842 głosy
- Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska) — 310 tys. 544 głosy
- Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość) — 285 tys. 336 głosów
Dalsze miejsca zajęli:
- Patryk Jaki (Prawo i Sprawiedliwość) — 266 tys. 246 głosów
- Bartosz Arłukowicz (Koalicja Obywatelska) — 264 tys. 097 głosów
- Bartłomiej Sienkiewicz (Koalicja Obywatelska) — 254 tys. 324 głosy
- Dominik Tarczyński (Prawo i Sprawiedliwość) — 210 tys. 942 głosy
- Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska) — 205 tys. 200 głosów
- Magdalena Adamowicz (Koalicja Obywatelska) — 204 tys. 207 głosów
- Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) — 194 tys. 109 głosów
Czytaj też:
Nowy sojusz nacjonalistów w PE? Sikorski: Wątpię, by się dogadaliCzytaj też:
Niedyskrecje parlamentarne. Gorzkie żale PiS-u, szok Trzeciej Drogi i euforia PO