Południowe delta Akwarydy to niezwykły rój meteorów. Aktywność zyskuje 12 lipca i od tego czasu każdej nocy, przez ponad cztery tygodnie, można podziwiać przepiękne zjawiska na niebie. Podobnie jak Perseidy, Akwarydy mogą zapewnić nam niezwykłe przeżycia.
Południowe delta Akwarydy – co to za rój?
Południowe delta Akwarydy to rój meteorów o radiancie zlokalizowanym w gwiazdozbiorze Wodnika. Aktywność zyskuje 12 lipca i od tego dnia staje się coraz bardziej intensywny. Maksimum zjawiska można obserwować 28 lipca. Jak szacują naukowcy, aktywność roku w szczytowym momencie wynosi 20 meteorów na godzinę. Jest więc co oglądać i obserwować na niebie.
Południowe delta Akwarydy – kiedy oglądać?
Południowe delta Akwarydy można obserwować na niebie od połowy lipca. W ten weekend będą panowały szczególnie dobre warunki, dlatego warto wyposażyć się w kocyk i wyjechać poza miasto, by łuna świetlna nie zakłócała obserwacji nocnego nieba. Wspólne wypatrywanie meteorów może być nie lada przygodą nie tylko dla zakochanych, ale i dla całych rodzin.
Szczyt zjawiska przypada na 28 lipca, który przypada w niedzielę. Z tego względu weekend 27 i 28 lipca warto wykorzystać na wpatrywanie się w niebo – deszcz meteorów ciężko będzie przegapić. Do obserwowania gwiazd nie trzeba żadnych przyrządów astronomicznych – Akwarydy będą widoczne gołym okiem.
Najlepsze miejsca do obserwowania nocnego nieba to m.in. Bieszczady. Meteory będzie doskonale widać jednak w każdym miejscu oddalonym od miasta i od dużych zakładów.
Czytaj też:
Nazywają ją diabelską kometą. Pojawi się na niebie tylko raz i zalśni jak gwiazdaCzytaj też:
Deszcz Perseidów już wkrótce na niebie. Sprawdź, kiedy oglądać widowisko