Petru zaczął wpis od zwrócenia uwagi, że osoby zamożne, które mają dwójkę dzieci (jeden z najczęstszych modeli rodziny), otrzymują dziś co roku nawet kilkanaście tysięcy złotych z tytułu świadczenia 800 plus. Stwierdził, że w ten sposób „pobierają oni benefity, choć tego nie potrzebują”.
Petru: Przecież to hipokryzja
Przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju zasugerował, że taka sytuacja nie jest w porządku. To samo tyczy się osób, które dobrze zarabiają, ale płacą z tego powodu znacznie wyższą składkę zdrowotną, niż inni. „I to jest sprawiedliwe?” – zastanawia się poseł Trzeciej Drogi.
„Przecież to hipokryzja” – zauważył. Następnie wskazał rozwiązanie. „Dajmy ludziom przedsiębiorczym zarabiać, ale nie dawajmy zamożnym prezentów z pieniędzy podatników” – napisał.
W komentarzach zarzucono mu, że sam korzysta z programu 800 plus. Poseł odpowiedział jednak, że nie jest to prawdą, bo „nie pobiera” świadczenia.
Program 800 plus czekają zmiany? 2025 a składka zdrowotna
800 plus przysługuje obecnie rodzinom, których dzieci nie ukończyły 18 lat. Dochody nie mają tutaj znaczenia. Wypłacane jest ono w takiej wysokości od stycznia bieżącego roku. Wcześniej rodziny z dziećmi otrzymywały co miesiąc kwotę niższą o 300 zł. Jak informowało niedawno Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z Polską Agencją Prasową, rząd na razie nie planuje żadnych zmian ws. świadczenia 800+.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiadał natomiast, że w budżecie 2025 pojawią się środki na reformy w obszarze składki zdrowotnej. Podczas konferencji prasowej w drugiej połowie sierpnia wskazał, że planowane jest zniesienie składki dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych – od stycznia.
Nowe prawo dot. składki zdrowotnej może pozytywnie wpłynąć na sytuację małych i średnich polskich przedsiębiorców.
Czytaj też:
1,7 mld zł. Tyle ZUS wydał w tym roku na 800 plus dla obcokrajowcówCzytaj też:
Unia Europejska wprowadza rygorystyczne przepisy. Obejmą 120 tys. firm w Polsce