Polska i Komisja Europejska są w kontakcie w sprawie możliwego wykorzystania unijnego Funduszu Solidarności, który pomaga uporać się ze skutkami klęski żywiołowej – poinformował w rozmowie z RMF FM Stefan De Keersmaecker, rzecznik KE. Aby skorzystać z takiego rodzaju wsparcia, Polska musi oszacować koszty poniesionych strat w związku z przejściem żywiołu, a następnie KE dokona wstępnej oceny. Polskie władze mają – od momentu odnotowania pierwszych szkód – 12 tygodni na złożenie wniosku.
Ursula von der Leyen z wizytą w Polsce? „Żeby na własne oczy zobaczyła”
Dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon ustaliła, że szefowa Komisji Europejskiej już w najbliższy czwartek przyjedzie do Polski. Wizyta Ursuli von der Leyen ma mieć związek z trudną sytuacją na południu kraju. Dotychczas ta informacja nie została potwierdzona przez oficjalne źródła.
Donald Tusk o możliwej wizycie Ursuli von der Leyen w kraju wspomniał podczas jednej z konferencji prasowych. – Nie chcę wyprzedzać faktów, ale myślę, że ściągniemy tutaj, do Wrocławia, szefową KE w najbliższych dniach, a może i godzinach, żeby na własne oczy zobaczyła, jak bardzo poważne są potrzeby – poinformował premier.
Miliardy na skutki walki z powodzią. Pełczyńska-Nałęcz o szczegółach
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, poinformowała, że na remont domów jednorodzinnych, naprawę infrastruktury energetycznej i sieci wodno-kanalizacyjnych w gminach dotkniętych przez powódź zostanie przekierowane 1,5 mld zł z funduszy unijnych. „Kolejne 3,5 mld zł może zostać przeznaczonych na budowę wałów, zbiorników i tam, czyli inwestycji, które zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w całej Polsce” – napisała na portalu X (dawnym Twitterze – red.).
Czytaj też:
Wielka woda w Polsce. Ekspert o niepokojącym trendzie: Nie tędy drogaCzytaj też:
Sprzeczne informacje o zbiorniku Mietków. Sutryk: Element wojny hybrydowej