Nagroda Nobla to najważniejsze wyróżnienie w świecie nauki i literatury przyznawane od początku XX wieku. Ustanowił ją Alfred Nobel, szwedzki wynalazca, a pierwsza uroczystość odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901 roku.
Za co można otrzymać Nagrodę Nobla?
Nagrodę Nobla można otrzymać nie tylko za wybitne osiągnięcia w świecie nauki, ale za wybitne osiągnięcia na rzecz społeczeństw w ogóle. Złoty medal otrzymują naukowcy z dziedziny fizyki, chemii, medycyny, ekonomii, a także literaci. Specjalna nagroda wręczana jest osobom, które przysłużyły się pracą na rzecz braterstwa między narodami (popularnie nazywana „Pokojową Nagrodą Nobla”).
Kto wybiera kandydatów do Nagrody Nobla?
Nominacje kandydatów do Nagrody Nobla składa 3 tysiące wybitnych naukowców, rektorów uniwersytetów, polityków, dyrektorów pokojowych instytutów badawczych. Swoje propozycje zgłaszają również laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat. Choćby z tego względu przyjmuje się, że nie ma wyższego odznaczenia w świecie nauki czy literatury niż Nagroda Nobla.
Nominacje mogą dotyczyć wyłącznie żyjących kandydatów, nagroda nie jest przyznawana pośmiertnie. Termin zgłoszeń upływa 31 stycznia. Ze zgłoszeń wyłanianych jest 200 kandydatów, a z nich 15 potencjalnych zwycięzców. Dopiero później odbywa się głosowanie na laureatów.
Czytaj też:
Nobel w dziedzinie medycyny. „Odkrycie może sprawić, że będzie mniej chorób”Czytaj też:
Nowy prezes Agencji Badań Medycznych: „Mamy już kilku kandydatów na polskie leki”