W nocy ze środy na czwartek, około godziny 1:20, do służb miejskich w Warszawie wpłynęła informacja od osób spacerujących wokół Pałacu Kultury i Nauki, że w okolicy górnych części PKiN, mniej więcej w rejonie zegara, unosi się dym – poinformował portal TVP3 Warszawa.
Na miejsce zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej. Strażacy weszli na górę i sprawdzili pomieszczenia Pałacu. Jak się jednak okazało, nie był to dym, tylko złudzenie optyczne. – To jedynie dość szybko przemieszczający się obłok – wytłumaczył mł. kpt. Maciej Jabłoński.
Warszawa. PKiN podświetlony na czerwono
W środę elewacja Pałacu Kultury i Nauki została podświetlona na czerwono z okazji Światowego Dnia Świadomości PANS/PANDAS. Jest to kampania na rzecz świadomości o chorobach, które są wciąż słabo poznane i błędnie diagnozowane u dzieci z nagłymi objawami neuropsychiatrycznymi po infekcjach.
Mgła otaczająca iglicę wyższych partii PKiN podświetlona dodatkowo na czerwono mogła sprawiać wrażenie zadymienia i rozwijającego się tam pożaru. Mł. kpt. Maciej Jabłoński zaznaczył, że „był to fałszywy alarm, ale w dobrej wierze” i zawsze warto pozostać czujnym.
Pałac Kultury i Nauki. Informacje
Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym zabytkiem w Polsce. Budowę rozpoczęto w 1952 r. i trwała ona nieco ponad trzy lata. Budowla ma 46 kondygnacji w tym dwa podziemne. Wysokość Pałacu początkowo wynosiła 230,68 m. W roku 1994 dodano do iglicy wspornik antenowy, co spowodowało zmianę wysokości PKiN do 237 m.
Obecnie pod względem wysokości Pałac Kultury i Nauki zajmuje 19 pozycję w Europie. Zegar na szczycie Pałacu odsłonięto w Sylwestra 2000 r. Średnica każdej z czterech tarcz zegara wynosi 6,3 metra, a waga tarczy wraz ze wskazówkami 450 kilogramów. Długość wskazówki godzinowej wynosi 2,7 metra, a minutowej 3,54 metra. Na wszystkich tarczach zegara widnieje syrenka warszawska.
Czytaj też:
Pilny alert RCB dla mieszkańców Warszawy. „Zachowaj spokój”Czytaj też:
Sceny rodem z filmu akcji w Warszawie. Udając policjantów napadli na mężczyznę