Jak dokładnie wyglądają przepisy? Obecnie sąd może fakultatywnie orzec przepadek auta, gdy sprawca m.in. doprowadził do katastrofy (lub sprowadził jej bezpośrednie niebezpieczeństwo), a także, gdy spowodował wypadek, będąc pod znacznym wpływem alkoholu (co konkretnie oznacza minimum 1 promil we krwi). A także, gdy podczas kontroli będzie miał powyżej 1,5‰, wówczas inne okoliczności nie mają już znaczenia – auto jest wtedy zabezpieczane przez funkcjonariuszy.
W pierwszej połowie lipca informowaliśmy, że od początku 2024 roku policjanci zatrzymali do kontroli 43 348 pijanych kierowców.
Najnowsze dane. Ile pojazdów skonfiskowano? Rekordowa liczba w województwie małopolskim
Co dzieje się z zabezpieczonym przez policję autem? Trafia ono np. na parking należący do policji. W międzyczasie sąd musi zdecydować o karze za popełnione przez kierowcę przestępstwo i podjąć decyzję, co stanie się z jego pojazdem. Ostatecznie więc wszystko zależy od wymiaru sprawiedliwości.
Radio ESKA 10 października opublikowało najświeższe dane dotyczące konfiskat (z podziałem na województwa). Najwięcej samochodów odebrano kierowcom z Małopolski – 900, a najmniej na Opolszczyźnie – 127. Łącznie w całym kraju skonfiskowano aż 4367 aut.
Co najważniejsze, do tej pory „sądy do tej pory orzekły przepadek w zaledwie kilkudziesięciu przypadkach” – ujawnia redakcja.
W Danii przekroczenie o 100 proc. dopuszczalnej prędkości = zlicytowanie pojazdu
W styczniu – w rozmowie z portalem Wprost – ekspert ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym Wojciech Filemonowicz zaproponował rozszerzenie prawa o dwa przewinienia. – Najważniejsze, żeby do kodeksu karnego jako przestępstwa zagrożone karą więzienia i konfiskatą samochodu dopisać brawurową jazdę i rajdy samochodowe. (…) W Danii przekroczenie o 100 proc. dopuszczalnej prędkości, czyli o 50 km na godzinę w terenie zabudowanym, skutkuje zabraniem i zlicytowaniem pojazdu – zaproponował.
A co sami kierowcy sądzą o konfiskacie? Firma AlcoSense zleciła badanie, w którym wzięło 1017 osób posiadających prawo jazdy. Więcej niż 40 procent z nich uważa, że konfiskata to skuteczna kara dla osób, które zdecydowały się na jazdę na podwójnym gazie.
Czytaj też:
Policjanci będą wystawiać mniej mandatów. To element strajkuCzytaj też:
Wyciek danych. Sklep ostrzega klientów