O odkryciu poinformowało Muzeum Brytyjskie. Gliniana tablica została odnaleziona w latach osiemdziesiątych XIX wieku w Sippar (teren dzisiejszego Iraku – red.) przez archeologa Hormuzda Rassama. Artefakt przedstawia mapę kołową i teksty klinowe. Niedawno udało się zrekonstruować część mapy. Badacze odczytali na niej opis ścieżki, która ma prowadzić do „dużej arki”.
Imago Mundi ujawnia lokalizację Arki Noego?
Naukowcy odkryli dowody na istnienie biblijnej Arki Noego. Tzw. Imago Mundi mogłoby ujawnić jego dokładną lokalizację.
Naukowcy mogli znaleźć wskazówki dotyczące lokalizacji biblijnej Arki Noego na 3000-letniej babilońskiej tabliczce glinianej, tzw. Imago Mundi. Muzeum Brytyjskie udokumentowało odkrycie w filmie opublikowanym na YouTube.
Dr. Irving Finkel, kustosz British Museum, wyjaśnia, że na tablicy widnieje słowo „parsiktu”, które odnosi się do wielkości łodzi. Ponadto w jednym z fragmentów jest opis podróży do miejsca zwanego „Urartu”, czyli mezopotamskiej wersji góry znanej z biblii – Ararat.
Potop nie tylko w chrześcijaństwie
Zdaniem naukowca znalezisko dowodzi, że starożytni Babilończycy mieli dokładne pojęcie o lokalizacji biblijnej Arki Noego.
Mit potopu można spotkać nie tylko w kulturze chrześcijańskiej. Podobne katastrofy powodziowe występują również m.in. w hinduizmie czy grecko-rzymskim świecie legend oraz Eposie o Gilgameszu.
Według prof. Waltera Dietricha z Uniwersytetu w Bernie legendy służą jako „instrukcje, jak sobie radzić z pamięcią o takiej katastrofie i jak ją przetworzyć”.
Sama koncepcja Arki Noego od dawna inspiruje naukowców na całym świecie. Jest stworzona baza danych DNA, która ma pomóc w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Takie biobanki gromadzą nasiona, DNA, tkanki i komórki różnorodności biologicznej.