W środę 6 listopada ok. godz. 10 w częstochowskim oknie życia został znaleziony noworodek – poinformował portal zycieczestochowy.pl. Sierż. szt. Barbara Poznańska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, poinformowała, że chłopiec jest cały i zdrowy.
Noworodek w oknie życia w Częstochowie
„Częstochowskie Okno Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego zostało otwarte w 2008 r., przy ul. św. Kazimierza 1. Opiekują się nim Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, które prowadzą tam Interwencyjny Ośrodek Proadopcyjny »Dom Życia«” – czytamy w komunikacie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
Dotychczas w częstochowskim oknie życia odnaleziono sześcioro dzieci. Pierwsze – ok. 3 miesięczny chłopiec – trafiło tam 31 maja 2010 roku. W marcu, wrześniu i październiku 2013 roku w oknie życia znaleziono kolejnych trzech chłopców, którzy dopiero co przyszli na świat, a w 2021 roku – dwie dziewczynki.
Kilka miesięcy temu o historii okien życia opowiedział w rozmowie z „Wprost” Tomasz Kopytowski. – Już kilkaset lat temu w klasztorach znajdowały się specjalne miejsca, w których można było pozostawiać niemowlęta. Trafiały tam głównie dzieci z ubogich rodzin. To były pierwsze okna życia – powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
– W rozumieniu współczesnym ta koncepcja zaistniała w Polsce 19 marca 2006 roku. Pierwsze okno życia zostało otworzone w Krakowie, a obecnie jest ich niemal 70 w 60 miejscowościach. 90 proc. z nich funkcjonuje pod patronatem Caritas. Znajdują się zazwyczaj w domach żeńskich zgromadzeń zakonnych, czasami w przedszkolach czy domach samotnej matki prowadzonych przez Caritas. Zdarza się również, że są umiejscowione przy szpitalach – poinformował Tomasz Kopytowski.
Czytaj też:
W tym kraju rodzi się najmniej dzieci. Oto powód. „Sytuacja wydaje się być beznadziejna”Czytaj też:
Dwulatek chwycił za wystające ze ściany przewody. Doszło do tragedii