15 października 2023 r. w Polsce odbyły się wybory parlamentarne. I chociaż Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów, to w obliczu braku zdolności koalicyjnych, doszło do przetasowań na krajowej scenie politycznej. Niemal dwa miesiące później został zaprzysiężony rząd Donalda Tuska.
Polacy ocenili pracę Sejmu i Senatu. Politycy nie mają powodów do radości
Rocznice zawsze skutkują różnymi podsumowaniami, a Centrum Badania Opinii Społecznej postanowiło sprawdzić, jak Polacy oceniają pracę Sejmu i Senatu – bez rozróżnienia na działania parlamentarzystów koalicji rządzącej oraz opozycji.
Pracę niższej izby pozytywnie oceniło 35 proc. badanych, źle – 50 proc., a 15 proc. nie ma zdania. W przypadku Senatu wyniki przedstawiają się następująco: 36 proc. ankietowanych docenia prowadzoną działalność, 38 proc. ma negatywne zdanie, a 26 proc. nie umie odpowiedzieć na tak postawione pytanie w jednoznaczny sposób.
Tak oceniono Andrzeja Dudę w sondażu. Prezydent ma powód do namysłu
CBOS postanowił sprawdzić także, jak Polacy oceniają prezydenta. 48 proc. ankietowanych uważa, że Andrzej Duda dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, a 45 proc. jest przeciwnego zdania. 7 proc. ankietowanych nie umie wystawić jednoznacznej opinii.
Centrum Badania Opinii Społecznej przeanalizowało uzyskane wyniki w perspektywie czasu. „Wyniki ostatniego w tym roku sondażu, w którym poddajemy ocenie działalność parlamentu i głowy państwa, wskazują na pogorszenie notowań zarówno Sejmu, jak i Senatu. Są one obecnie najsłabsze od początku kadencji. Poprawiły się natomiast oceny prezydentury Andrzeja Dudy, która jest teraz odbierana przychylniej niż we wcześniejszych miesiącach tego roku” – czytamy w komunikacie.
Czytaj też:
Hołownia na politycznej wojnie, odwrotu już nie ma. „Tuska zalała fala frustracji”Czytaj też:
Polacy zabrali głos w sondażu ws. rządu Donalda Tuska. Liczby nie kłamią