W sumie zarejestrowano 13.490 kandydatów, którzy będą ubiegać się o 272 miejsca w Zgromadzeniu Narodowym i 577 miejsc w zgromadzeniach prowincjonalnych - poinformował agencję France Presse przedstawiciel CKW.
Na poniedziałek zaplanowano spotkanie byłych premierów i czołowych postaci opozycji - Benazir Bhutto i Nawaza Sharifa. Byli szefowie rządu mają omówić strategię na zbliżające się wybory.
Bhutto ogłosiła, że jej formacja polityczna i zarazem największa partia opozycyjna - Pakistańska Partia Ludowa (PPP) - weźmie udział w wyborach, podczas gdy Sharif i jego Pakistańska Liga Muzułmańska zapowiedział zbojkotowanie elekcji.
Będzie to pierwsze od powrotu z wygnania spotkanie obojga byłych premierów.
Benazir Bhutto, która od 1988 roku dwukrotnie pełniła urząd szefa pakistańskiego rządu, została w kwietniu 1999 r. skazana za korupcję. W 1998 roku opuściła Pakistan i od tego czasu z wygnania kierowała PPP. Do kraju powróciła 18 października tego roku.
Z kolei Nawaz Sharif został obalony w 1999 roku w rezultacie bezkrwawego zamachu, jakiego dokonał dowódca sił zbrojnych i obecny prezydent Pervez Musharraf. W rok później Sharifa zmuszono do wyjazdu do Arabii Saudyjskiej. Próbował powrócić do ojczyzny we wrześniu bieżącego roku, ale w ciągu kilku godzin odesłano go ponownie do Arabii Saudyjskiej. W końcu do Pakistanu powrócił 25 listopada.
W Pakistanie organem władzy ustawodawczej jest dwuizbowy parlament, który składa się z 342-osobowej izby niższej - Zgromadzenia Narodowego (272 deputowanych wybieranych w głosowaniu powszechnym oraz 60 kobiet i 10 przedstawicieli mniejszości religijnych) oraz 100-osobowego Senatu złożonego z przedstawicieli zgromadzeń prowincjonalnych. Kadencja Zgromadzenia Narodowego trwa pięć lat, natomiast Senatu sześć. Jedna trzecia składu Senatu jest odnawiana co trzy lata. Ostatnio wybory do Senatu odbyły się w lutym 2003 r.
j/pap