Nie jest jasne, kiedy miałoby dojść do głosowania nad kandydaturą Tymoszenko, która do zatwierdzenia potrzebuje poparcia 226 deputowanych w 450-miejscowym parlamencie. Koalicja Bloku Julii Tymoszenko z prezydenckim blokiem Nasza Ukraina - Ludowa Samoobrona liczy 228 deputowanych.
Szef kancelarii Juszczenki Wiktor Bałoha zaznaczył, że jeszcze przed głosowaniem koalicja bloku Tymoszenko z blokiem NU-LS, powinna uchwalić szereg ustaw, których przyjęcia domaga się szef państwa.
Są to m.in. ustawy o likwidacji immunitetu poselskiego oraz wszelkich ulg i przywilejów deputowanych, a także wprowadzenie zmian do ustawy o Radzie Ministrów, które uregulują działalność centralnych i lokalnych władz.
Parlament powinien również wprowadzić w życie normy tzw. mandatu imperatywnego, który nie pozwala deputowanemu przechodzić w trakcie kadencji do innego klubu niż ten, z ramienia którego wszedł do parlamentu.
"Głosowania te potwierdzą odpowiedzialność demokratycznej koalicji" - oświadczył Bałoha.
Blok Julii Tymoszenko i NU-LS powołały wspólną, prozachodnią koalicję w wyniku wcześniejszych wyborów parlamentarnych z końca września.
47-letnia Julia Tymoszenko ma szanse objąć stanowisko premiera Ukrainy już po raz drugi. Wcześniej stała na czele rządu od stycznia do września 2005 r.
Dotychczas rządy na Ukrainie sprawowała koalicja prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy, komunistów i socjalistów. Na czele rządu stał pełniący dziś obowiązki premiera Wiktor Janukowycz.
pap, ss