Głównymi tematami tej rozmowy były Traktat Reformujący Unii Europejskiej, projekt powołania w ramach UE tzw. grupy mędrców, misja UE w Czadzie oraz bezpieczeństwo energetyczne.
Po rozmowie z Sarkozym premier podkreślił, że ze strony francuskiego prezydenta padło zapewnienie o wadze "polsko-francuskiego strategicznego partnerstwa". "Prezydent Sarkozy potwierdził, że to strategiczne partnerstwo to nie są puste słowa, to nie jest retoryka, tylko propozycja niezwykle ścisłej współpracy dwóch wielkich partnerów europejskich" - powiedział Tusk.
Dodał, że poruszono wątek kooperacji energetycznej, zwłaszcza w kontekście "perspektywy współpracy między Polską, Litwą, Łotwą i Estonią przy projekcie elektrowni w Ignalinie".
Premier zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także wysuniętej przez Sarkozy'ego koncepcji tzw. grupy mędrców (czy też "grupy refleksji"), która ma się zastanowić nad przyszłością Unii Europejskiej w latach 2020-2030. "Wydaje się, że jest szansa na to, byśmy w piątek na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli ustalili wstępne, ale konkretne zasady działania +grupy mędrców+" - zaznaczył Tusk.
Dodał, że chodzi o porozumienie dotyczące liczby członków tej grupy, zakresu działania i horyzontów czasowych.
Premier powiedział też dziennikarzom, że z wielką satysfakcją, wraz z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego, złoży w czwartek podpis pod Traktatem Lizbońskim.
"Traktat Reformujący UE to zwieńczenie pracy moich poprzedników, nie tylko z ostatnich dwóch lat" - mówił Tusk. "To kolejny krok, który jest etapem wieloletnich starań, także Polski i innych krajów europejskich, żeby uprościć i zwiększyć skuteczność działania procedur i instytucji europejskich".
Jednym w tematów rozmów był też udział polskich wojsk, razem z żołnierzami francuskimi, w operacji pokojowej ONZ w Czadzie oraz polsko-francuska współpraca humanitarna. "Minister (spraw zagranicznych Francji Bernard) Kouchner zwrócił się do nas z propozycją, by Polska zaangażowała się w istotną akcję humanitarną" - poinformował Tusk, nie podając więcej szczegółów.
W czasie kilkugodzinnej wizyty Tusk spotkał się też z premierem Francji Francois Fillonem oraz odwiedził dawną redakcję "Kultury" w Maison-Laffitte. Złożył też wiązanki kwiatów na grobach Jerzego Giedroycia, Marii i Józefa Czapskich oraz Zofii i Zygmunta Hertzów w Mesnil-Le-Roi.
pap, em, ab