Szefowi rządu towarzyszy minister obrony narodowej Bogdan Klich. Premier nie ma w programie spotkań z politykami irackimi.
We wtorek rząd wystąpił do prezydenta o przedłużenie misji polskich wojsk w Iraku do 31 października 2008 r. Liczebność kontyngentu wynosić ma do 900 osób w Iraku i 300 w odwodzie na terytorium Polski.
Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził we wtorek przekonanie, że "zakończenie misji odbędzie się bez żadnych skutków politycznych dla naszych relacji z jakimkolwiek krajem, a w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi". Jak zapowiedział, Polska chciałaby zamienić militarną obecność w Iraku na ekonomiczną. Wskazał, że "kompetentny i ambitny" program w tej sprawie przygotował ambasador Polski w Iraku gen. Edward Pietrzyk.
Zdaniem ministra obrony Bogdana Klicha, Polacy przyczynili się w Iraku do stabilizacji politycznej i wzmocnienia administracji publicznej. "Mamy głębokie przekonanie co do tego, że nasze zadania zostały w Iraku spełnione i nasze zobowiązania sojusznicze (...) zostały również wypełnione i to z nawiązką" - ocenił szef MON.
Szef BBN Władysław Stasiak zapowiedział we wtorek, że Lech Kaczyński "bez zbędnej zwłoki" podejmie decyzję w sprawie przyszłości misji.
Polski kontyngent wojskowy stacjonuje w Iraku od 2003 roku; w tym czasie poległo tam 21 naszych żołnierzy.
Obecnie w Iraku jest IX. zmiana; w jej ramach służbę pełni ok. 900 żołnierzy. Dowodzi nimi gen. Tadeusz Buk - do niedawna pełniący obowiązki zastępcy dowódcy Połączonego Dowództwa ds. Budowania Afgańskiego Systemu Bezpieczeństwa. Jego zastępcą jest dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej gen. Ireneusz Bartniak.
Kolejne zmiany - X. i XI. - są przygotowywane. W połowie grudnia na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) zakończyły się ćwiczenia będące ostatnim sprawdzianem gotowości żołnierzy X zmiany.
Jak informowali posłów na jednym z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji obrony przedstawiciele Sztabu Generalnego, X zmiana mogłaby rozpocząć misję na przełomie stycznia i lutego.
W lipcu miałoby ruszyć "zasadnicze" wycofywanie wojsk z Iraku.
Polacy stacjonują w Iraku w bazie "Echo" w Diwanii (prowincja Kadisija). W bazie "Delta" w Kut (prowincja Wasit) zlokalizowana jest jedynie część Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej polskiego kontyngentu.
ab, pap