Minister stwierdził jednak, że obecnie jest "za dużo inicjatyw muzealnych" i że "wymagają one pewnej weryfikacji, racjonalizacji, zwrócenia uwagi na koszty i na to, żeby się nie dublowały".
Szef resortu kultury skomentował w ten sposób doniesienia "Wprost". Napisał, że "Zdrojewski torpeduje projekty Ujazdowskiego" i "zamierza zablokować budowę części muzeów, których projekty zaakceptował poprzednik".
Zdrojewski przypomniał, że poprzedni minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski nie zaakceptował ponad 50 inicjatyw muzealnych. "Tylko w tej chwili mamy do czynienia z ponad 50 inicjatywami muzealnymi, które się pojawiły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Pewna część z nich dotarła już wyłącznie do mnie. Generalnie, można powiedzieć, że jest ich za dużo" - podkreślił minister.
Zdrojewski zaznaczył, że ani Muzeum Historii Polski (MHP), ani Muzeum Ziem Zachodnich (MZZ) nie pojawiły się na nowej liście projektów kluczowych, które są finansowane lub współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, ale nie znaczy to, że się tam nie pojawią, jeśli zostaną spełnione określone kryteria.
MHP nie ma nawet swojego adresu, a nie można umieścić projektu na liście, dopóki nie ma całkowitej koncepcji, wskazania miejsca jej realizacji ani nie zostaną spełnione warunki, dające szanse, że obiekt zostanie zrealizowany do końca trwania projektu, czyli do roku 2013 - podkreślał minister.
Ale - zdaniem szefa resortu kultury - jest czas do 30 maja, aby ci, którzy się na liście nie znaleźli, mogli dopracować koncepcję swoich projektów i ponownie "wpisać się w szansę pozyskiwania środków europejskich".
Minister Zdrojewski jednocześnie zaznaczył, że nie ma zamiaru ani weryfikować, ani negować polityki historycznej w MKiDN. "Bardzo mi zależy na tym - mówił Zdrojewski - aby te przedsięwzięcia, które są związane z np. ideą MHP, zostały zrealizowane. Zależy mi na powstaniu Muzeum Westerplatte, Muzeum Solidarności, które jest na liście i staram się tylko o pozyskanie środków z innych źródeł".
Według mojej oceny - mówił Zdrojewski - jest jeszcze kilka innych projektów, jak np. Muzeum Piłsudskiego "Sulejówek", które po spełnieniu pewnych warunków, np. współfinansowania, mogą się znaleźć na liście projektów kluczowych.
Bardzo mi zależy - zaznaczył minister - na zwycięstwie zdrowego rozsądku w tej materii, na uzyskaniu równowagi pomiędzy wydawanymi środkami na pielęgnowanie przeszłości a środkami na finansowanie artystów działających obecnie.
"Bardzo się martwię - mówił minister - że ta wielość projektów strukturalnych przy ich pełnej realizacji skutkowałaby wyczerpaniem się pieniędzy na ich działalność w roku 2013. Jeśli wydamy na ściany, mury, administrację i światło, na wszystkie instytucje, które się pojawiły, to te instytucje pochłoną dodatkowo 200 milionów rocznie, wyłącznie na utrzymanie".
Jestem za pewną rozsądną weryfikacją liczby projektów muzealnych, ale uważam, że MHP ma duże szanse na pojawienie się na liście projektów kluczowych, natomiast Muzeum Ziem Zachodnich "po dość znacznej modyfikacji projektu, ale szansa nadal istnieje" - dodał minister.
Inwestycje kulturalne, które znalazły się na liście projektów kluczowych, otrzymają dofinansowanie w latach 2007 - 2013 w ramach programów operacyjnych "Infrastruktura i Środowisko". Wpis na listę projektów kluczowych oznacza, że inwestycje te będą miały zagwarantowane finansowanie z funduszy europejskich.
pap, ss
Czytaj też: Zdrojewski torpeduje projekty Ujazdowskiego