Kibice mają problemy z wejściem na odpowiednią stronę ze względu na dużą grupą chętnych do zalogowania się w internecie. Pierwotnie koniec procesu zamawiania kart wstępu miał nastąpić 29 lutego.
"Nikt nie przypuszczał, że będzie aż taki atak na komputery. Nie wytrzymałby tego żaden system. W związku z tym przedłużyliśmy do 9 marca możliwość zapisywania się na losowanie. Za zgodą UEFA zmodyfikowany zostanie regulamin zapisów, tak by uwzględnić tę zmianę" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie rzecznik PZPN Zbigniew Koźmiński.
Nowy termin (poprzedni - 7 marca) losowania biletów nie jest jeszcze znany.
Marcin Krysiński, prezes firmy Less, odpowiedzialnej za dystrybucję wejściówek i obsługującej serwis "kupbilet.pl" podkreślił, że strona internetowa notuje dziennie 7 milionów prób wejść. Do 22 lutego do losowania zapisało się około 200 tysięcy biletów.
W czwartek Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowym Michał Serzycki rozpoczął kontrolę systemu sprzedaży biletów na ME-2008. To była reakcja na sygnały, że dane osobowe kibiców starających się o wejściówki na mecze polskiej drużyny nie są odpowiednio zabezpieczone.
"W nocy z soboty na niedzielę otrzymaliśmy informację, że jest potencjalne zagrożenie systemu, gdyż ujawniona została pewna luka w zabezpieczeniach - osoba logująca widziała dane poprzedniej. Niezwłocznie ją usnęliśmy. Całą sprawę w poniedziałek rano zreferowałem dyżurnemu prawnikowi, bowiem w niedzielę GIODO nie pracuje" - wyjaśnił Krysiński.
"Jesteśmy profesjonalną firmą, nigdy nie zawiedliśmy, jeśli chodzi o terminowość. Jesteśmy w stanie zarejestrować od 800 tysięcy do miliona zgłoszeń" - dodał.
Bilety na mecze polskiej reprezentacji w ME-2008 z puli, jaką PZPN otrzymał z UEFA, można zamawiać wyłącznie drogą internetową, poprzez system "kupbilet.pl".
PZPN otrzymał od organizatorów ME 21 742 wejściówek na trzy spotkania w grupie B - z Niemcami - 5668, z Austrią - 10 341, a z Chorwacją - 5733.
Koźmiński poinformował, że 36 procent z tej puli trafi do publicznej sprzedaży. "Część tych biletów trafi do środowisk polonijnych, które nie mają możliwości logowania się oraz do osób niepełnosprawnych" - dodał rzecznik Związku.
Zgodnie z podziałem 19 procent wejściówek otrzymają kluby niższych lig oraz poszczególne Związki Piłki Nożnej (najwięcej Małopolski 761, najmniej Podlaski 72 - w zależności od liczby zarejestrowanych klubów), również 19 proc. - oficjalni sponsorzy i partnerzy PZPN, po 8 proc. - pakiet VIP i rodzina PZPN (m.in. wydziały i komisje Związku), po 5 proc. - pakiety: profi futbol (spółka Ekstraklasa, kluby pierwszej i drugiej ligi) oraz Euro 2012.
Przed mundialem w Niemczech w 2006 roku PZPN do publicznej dystrybucji przeznaczył 37 procent otrzymanych biletów.
Ceny biletów oscylują od 45 euro (III kategoria) przez 80 euro (II kat.) do 110 euro (I kat.). Cena w złotówkach zostanie podana według ustalonego kursu i będzie powiększona o podatek VAT oraz pięć procent opłaty manipulacyjnej.
Turniej finałowy ME w Austrii i Szwajcarii rozpocznie się 7 czerwca. Dzień później Polacy rozegrają pierwszy mecz - z Niemcami w Klagenfurcie. 12 czerwca w Wiedniu podopieczni Leo Beenhakkera zmierzą się z Austrią, a 16 czerwca, ponownie w Klagenfurcie, spotkają się z Chorwacją.
ab, pap