Wilson - 28. prezydent USA - przedstawił "Czternaście punktów" w styczniu 1918 roku przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Zawarł w nich ambitny plan zapewnienia powojennej Europie trwałego pokoju. Punkt 13. wzywał do przywrócenia Polski jako wolnego i niepodległego państwa. W tym roku przypada 90. rocznica tego przemówienia.
Wilson wystąpił przed Kongresem na ponad dziesięć miesięcy przed podpisaniem przez Niemcy rozejmu, kończącego I wojnę światową. "Czternaście Punktów" Wilsona posłużyło następnie za podstawę warunków niemieckiej kapitulacji, ustalonych na paryskiej konferencji pokojowej w 1919 roku i zapisanych w Traktacie Wersalskim.
"Ten dokument przyczynił się do zmiany biegu historii w naszej części Europy" - powiedział Sikorski dziękując ambasadorowi USA.
"W przyszłym roku obchodzimy 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. To doskonały początek obchodów i przypomnienie jak bliskie i serdeczne są stosunki między naszymi krajami. Panie ambasadorze serdecznie za ten dar dziękuję" - dodał.
Sikorski ocenił, że współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi układa się bezproblemowo. "Stany Zjednoczone i Polska zgadzają się w dużej mierze i wspierają się w działalności na terenie byłego Związku Radzieckiego. Polska stanęła także u boku Stanów Zjednoczonych w takich miejscach jak Afganistan i Irak. Jesteśmy gotowi to robić dalej" - zadeklarował Sikorski.
"Mamy wspólne poczucie wartości. Amerykanie i Polacy uważają, że prawa człowieka, wolność i demokracja to nie jest coś o czym mówimy, bo tak wypada, tylko coś co odczuwamy do szpiku kości" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
W uroczystości przekazania dokumentu uczestniczyli m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, doradca premiera ds. międzynarodowych Władysław Bartoszewski, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych Adam Daniel Rotfeld i były premier Leszek Miller.
Woodrow Wilson (1856-1924), z wykształcenia prawnik, politolog, pełnił urząd prezydenta USA w latach 1913-1921. W tym czasie doprowadził do zmian w prawie dotyczących m.in. bardziej elastycznego gospodarowania skarbem państwa, czy zwalczania nieuczciwych praktyk w biznesie. Przyznał obywatelom prawo o zrzeszenia się i do strajku oraz zakazał pracy dzieci. 4 sierpnia 1914 roku prezydent ogłosił neutralność USA w wojnie.
Prezydent Wilson za swoją działalność na rzecz pokoju otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za rok 1919. Za postawę wobec sprawy miepodległości Polski jego imieniem nazwano jeden z warszawskich placów.pap, em