- Do 10 kwietnia Sąd Lustracyjny odroczył proces Marka Wagnera, szefa kancelarii premiera. Tego dnia ma zapaść decyzja o ewentualnym skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy lustracyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami lustracja nie dotyczy osób, które współpracowały z wywiadem PRL, a właśnie o zatajenie takiej działalności jest oskarżony Wagner. Jego obrońca chce umorzenia procesu. Krzysztof Kauba, zastępca rzecznika interesu publicznego, ma wątpliwości, czy nowe przepisy można stosować do oświadczeń lustracyjnych złożonych w czasie obowiązywania poprzedniej ustawy.
- Wypowiedzi posłów, którzy podczas debaty "dopuścili się insynuacji i pomówień, a niekiedy wręcz niegodziwości" wobec prof. Leona Kieresa i prof. Leszka Balcerowicza, przeanalizuje sejmowa Komisja Etyki - postanowiło Prezydium Sejmu. Do marszałka Marka Borowskiego trafił także list rzeczników praw dziecka i praw obywatelskich oraz prezesów Trybunału Konstytucyjnego i Najwyższej Izby Kontroli, którzy protestują przeciw prowadzeniu sporów politycznych za pomocą inwektyw.
- Polska nie wyda Białorusi Andrieja Żukowca, poszukiwanego tam listem gończym za wyłudzenie 700 tys. dolarów kredytu. Sąd apelacyjny uznał, że proces Białorusina może być sfingowany.
- 135 mln zł przyznał Warszawie Senat. 100 mln zł przeznaczono na kontynuację budowy metra. Dzięki temu do połowy 2004 r. zostaną oddane do użytku dwie kolejne stacje.
- Ibrahim Rugova, nowy prezydent Kosowa, w ostrych słowach wezwał kosowskich Serbów do uznania władz prowincji oraz przestrzegł Belgrad przed wtrącaniem się w jej wewnętrzne sprawy. Celem Rugovy jest pełna suwerenność Kosowa. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ przewiduje przyznanie prowincji jedynie autonomii w ramach federacji jugosłowiańskiej.
- Irlandczycy w środowym referendum nie zgodzili się na zaostrzenie ustawy zakazującej aborcji. Rząd chciał usunięcia przepisu mówiącego, że groźba samobójstwa kobiety stanowi podstawę do dokonania aborcji. Przeciwników rządowego projektu było ponad 10 tys. więcej niż jego zwolenników.
Więcej możesz przeczytać w 11/2002 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.