Gosiewski argumentował na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że proponowane zmiany są "bardzo poważnym ograniczeniem uprawnień pracowników i to najsłabszych grup pracowniczych , czyli osób w wieku przedemerytalnym i kobiet w ciąży bądź na urlopach macierzyńskich".
Z kolei poseł PiS Stanisław Szwed ocenił, że niektóre propozycje zmian w Kodeksie Pracy są "niekonstytucyjne".
Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu trafił, celem konsultacji, do partnerów społecznych; będzie też przedmiotem obrad Komisji Trójstronnej. Kontrowersje budzi m.in. propozycja wydzielenia firm zatrudniających mniej niż 9 osób oraz osób fizycznych jako odrębnej grupy pracodawców, którzy nie muszą stosować wszystkich przepisów Kodeksu pracy.
Rząd zaproponował m.in. by w przypadku mikroprzedsiębiorców i prywatnego zatrudnienia nie obowiązywał zakaz zwolnienia pracownika w okresie ochronnym przedemerytalnym (obecnie 4 lata). Proponowana zmiana Kodeksu wprowadza też możliwość zwolnienia z pracy kobiety w ciąży lub na urlopie macierzyńskim dotyczyłaby wyłącznie prywatnego zatrudnienia, np. pomocy domowej, a nie wszystkich pracodawców.
"Tego typu działania są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiej konstytucji" - przekonywał szef klubu PiS. Według niego, proponowane przez ministerstwo pracy zmiany doprowadzą do tego, że pracownicy małych firm "będą ograniczeni w swoich prawach". Gosiewski podkreślił, że w takich firmach i tak jest trudna sytuacja, bo nie działają związki zawodowe.
Szef klubu PiS ocenił, że zmiany w Kodeksie Pracy dotyczyłyby ok. 3,5 mln osób.
W związku z tym, jak powiedział Gosiewski, PiS zwraca się w liście do wicepremiera i szefa Komisji Trójstronnej Waldemara Pawlaka o "przedstawienie argumentacji, która przemawia za wprowadzeniem tych antypracowniczych zmian".
Jak dodał, rząd przedstawia "antypracownicze" propozycje, podczas gdy mógłby ułatwić życie przedsiębiorcom upraszczając przepisy regulujące ich działalność. "PiS zgłosiło dotychczas 52 projekty ustaw, większość z nich jest blokowanych przez marszałka Sejmu" - powiedział Gosiewski.
"To, co mogłoby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom jest blokowane, bo blokowane są projekty PO" - ocenił szef klubu PiS.
Z kolei poseł PiS Stanisław Szwed ocenił, że minister pracy z PSL Jolanta Fedak "przejęła" pomysły posła PO, wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, proponując zmiany w Kodeksie Pracy. "To są jego pomysły, minister Szejnfeld chyba zatrzymał się w poprzednim wieku" - ocenił.
Szwed podkreślił, że zróżnicowanie przepisów Kodeksy Pracy na te, które mogą być stosowane w firmach zatrudniających do 10 pracowników i dotyczące wszystkich podmiotów jest "niekonstytucyjne".
Obecna na konferencji posłanka PiS Małgorzata Sadurska skrytykowała też pomysły ministerstwa pracy dotyczące emerytur pomostowych. Resort pracy zapowiada, że emerytury pomostowe obejmą 130 tys. osób, a projekt trafi pod obrady Sejmu w czerwcu.
Emerytury w podstawowym wariancie nie obejmą nauczycieli. W zamian za to mają oni jednak uzyskać specjalne przywileje. Sadurska skrytykowała "proponowaniem pakietu osłonowego, który mówi w przypadku nauczycieli o przekwalifikowaniach". Posłanka pytała, "który nauczyciel będzie mógł się w wieku 50 czy 55 lat przekwalifikować".
Gosiewski, który wiele mówił podczas piątkowej konferencji prasowej o ochronie praw kobiet wracających do pracy po urlopie macierzyńskim był pytany przez dziennikarzy, czy prawdą jest, że klub PiS nie przedłużył umowy z szefową Biura Prasowego PiS w poprzedniej kadencji Sejmu, która skończyła niedawno urlop macierzyński.
"Po powrocie z urlopu macierzyńskiego zaproponowałem pani Sylwi Kwas funkcję wicedyrektora Biura Prasowego Klubu PiS. Ta moja propozycją nie została przyjęta przez panią Sylwię Kwas" - powiedział Gosiewski.ab, pap