Jakiego telefonu komórkowego potrzebuje Monika Olejnik, a jakiego Szymon Ziółkowski?
Telefon komórkowy dostosowany do indywidualnych wymagań? Konkurencja na rynku już do tego doprowadziła. Przecież inne funkcje są potrzebne biznesmenowi, inne dziennikarzowi, a jeszcze inne ratownikowi górskiemu. Prezentujemy opinie użytkowników mobilnych aparatów oraz propozycje producentów, którzy starają się sprostać ich wymaganiom.
Dla wolnych zawodów
MONIKA OLEJNIK
dziennikarka Radia Zet i TVN
Ktoś taki jak ja potrzebuje pojemnego i rozbudowanego notesu, który przypomina o zaplanowanych spotkaniach i sprawach do załatwienia. Przydatna jest też bardzo pojemna książka adresowa do wpisywania numerów telefonów osób, z którymi się kontaktujemy. Komórka powinna mieć także dyktafon oraz baterię umożliwiającą długą pracę bez konieczności ładowania.
Siemens SX45
Aparat zapewnia dostęp do Internetu i poczty elektronicznej. System operacyjny Microsoft Pocket PC ułatwia zapisywanie informacji dotyczących osób, kontaktów i zaplanowanych spotkań. Urządzenie wyposażono w dyktafon i 32 MB pamięci operacyjnej RAM.
Inne propozycje:
Nokia 6310, Motorola Accompli
Dla kobiet
MAŁGORZATA FOREMNIAK
aktorka
Mój telefon powinien przypominać puderniczkę. Ważne, by był prosty w obsłudze i uaktywniał się po otworzeniu go, bez wciskania dodatkowych klawiszy. Rozłączenie rozmowy powinno następować po zamknięciu klapki. Aparat powinien mieć dość głoś-ny dzwonek, by był słyszalny, gdy znajduje się w torebce. Telefon mógłby być też wyposażony w słownik ułatwiający pisanie wiadomości tekstowych.
Samsung A400
Telefon skonstruowany z myślą
o kobietach: liczy kalorie, ustala dni płodne i informuje o aktualnym biorytmie właścicielki aparatu. Elegancki, otwierany jak puderniczka. Zapewnia dostęp do Internetu. Wraz z baterią waży niecałe 90 gramów.
Inne propozycje:
Motorola V66, Sony CMD-Z7
Dla młodzieży
KAJA PASCHALSKA
piosenkarka, aktorka
Chętnie słucham muzyki, więc mój aparat powinien odtwarzać pliki mp3, powinien też być wyposażony w radio, nie musiałabym wtedy nosić diskmana czy walkmana. Pliki muzyczne można też ściągać z Internetu, co ma niebagatelne znaczenie, bo płyty są bardzo drogie. Niezwykle popularne stały się także gry instalowane w komórkach. Aparat dla młodzieży powinien mieć ich jak najwięcej i umożliwiać ściąganie nowych z sieci.
Siemens SL45
Telefon wyposażono w odtwarzacz plików mp3. Przez modem można wprowadzić do niego około 45 minut muzyki. Do każdego zestawu dołączane są słuchawki. Konstruktorzy nie zapomnieli też o grach, cyfrowym dyktafonie i głosowym wybieraniu numerów. Niestety, telefon nie jest odporny na kurz, wodę i wstrząsy.
Inne propozycje:
Samsung M100, Nokia 5510
Dla dzieci
BEATA KOZIDRAK
piosenkarka, matka Agaty
Moja córka Agatka dostała telefon, gdy rozpoczęła naukę w szkole i coraz więcej czasu zaczęła spędzać poza domem. Dziecięcy aparat powinien umożliwiać wybranie numeru przez naciśnięcie jednego klawisza. Aby połączyć się ze mną, córka musi wcisnąć tylko klawisz "1". Dobrze, gdy aparat jest kolorowy i można go włożyć do etui w kształcie pieska lub misia, które przypina się dziecku do paska.
Alcatel OT512
Bardzo proste menu, z którym poradzi sobie nawet dziecko. Aparat można tak zaprogramować, by po wypowiedzeniu hasła "mama" albo naciśnięciu jednego klawisza połączył się z rodzicem. Jest lekki i niewielki. Dużo radości sprawią dziecku polifoniczne dzwonki.
Inne propozycje:
Nokia 3330, Siemens C45
Dla biznesmenów
MAREK BORZESTOWSKI
prezes Wirtualnej Polski
Aparat, który jest narzędziem do prowadzenia interesów, musi mieć jak najszybszą transmisję danych. Umożliwia to łączność z bankiem i odbieranie poczty elektronicznej. Oprócz tego przydatny jest sprawny przelicznik walut i notatnik. Komfortowym rozwiązaniem byłaby możliwość podłączania większej, zewnętrznej klawiatury.
Philips Fizio 820
Komunikaty giełdowe, informacje drogowe, horoskop, prognoza pogody, kursy walut są dostępne w każdej chwili wprost z Internetu. Aparat można zsynchronizować z komputerem osobistym przez Bluetooth, co pozwala sprawdzać pocztę elektroniczną, a także odbierać komunikaty przypominające o spotkaniach i ważnych sprawach do załatwienia. Z komputera do telefonu można przepisać książkę telefoniczną.
Inne propozycje:
Ericsson T68, Panasonic GD 96
Dla ratowników górskich
JAN KRZYSZTOF
szef TOPR
Aparat musi być odporny na trudne warunki atmosferyczne: śnieg, mróz czy wodę. Bardzo ważna jest pojemność baterii. Niestety, większość modeli rozładowuje się szybko w niskich temperaturach. Aparat powinien mieć takie gabaryty, by możliwa była jego obsługa w zimowych rękawicach. Liczy się też odporność na wstrząsy i upadki.
Ericsson R310
Łączy funkcje telefonu komórkowego i radiotelefonu. Odporny na kurz, wodę, wstrząsy oraz wysokie i bardzo niskie temperatury. Nawet rzucenie nim o ścianę nie spowoduje uszkodzenia. Klawisze rozmieszczono w takiej odległości od siebie, by telefon można było obsługiwać także w grubych rękawicach.
Inne propozycje:
Siemens ME 45, Nokia 6250
Dla osób dużo podróżujących
SZYMON ZIÓŁKOWSKI
mistrz olimpijski i mistrz świata w rzucie młotem
Chciałbym mieć u-rządzenie, które speł-niałoby funkcje telefonu i prostego kom-putera. Dzięki niemu mógłbym oglądać transmisje, przeglądać zdjęcia oraz obsługiwać pocztę elektroniczną. Podczas wojaży jest mi potrzebne także podręczne biuro.
Nokia 9210
Aparat umożliwia oglądanie krótkich filmów wideo (wyposażono go w kolorowy wyświetlacz). Obsługuje najpopularniejsze aplikacje biurowe znane z komputerów osobistych, na przykład Windows. W prosty sposób pozwala się łączyć z Internetem i pocztą elektroniczną.
Inne propozycje:
Ericsson T39m, Handspring Treo 180
Dla kierowców
WŁADYSŁAW FRASYNIUK
przewodniczący Unii Wolności, właściciel firmy spedycyjnej
Technologia GPS, która informuje, gdzie w danym momencie znajduje się człowiek, to idealne rozwiązanie dla zawodowego kierowcy. Można wtedy dokładnie sprawdzać czas jego pracy i trasę przejazdu. Aparat dla kierowców powinien być wyposażony w funkcję informowania odpowiednich służb o niebezpieczeństwie.
Benefon ESC
Telefon wyposażony jest w nadajnik i odbiornik GPS. Bez problemu można dzięki niemu śledzić trasę przejazdu, zaplanować czas jazdy i omijać przeszkody. Po naciśnięciu jednego klawisza łączymy się z policją i służbami ratunkowymi.
Inne propozycje:
osobno telefon i odbiornik GPS,
na przykład firmy Garmin
Więcej możesz przeczytać w 17/2002 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.