W kategorii najbardziej wpływowych liderów politycznych redaktorzy "Time'a" przyznali pierwszeństwo Dalajlamie XIV, duchowemu przywódcy Tybetańczyków. Tuż za nim uplasowali się prezydent Rosji Władimir Putin, kandydat na prezydenta USA Barack Obama, jego rywalka w wyścigu do nominacji wśród Demokratów Hillary Clinton oraz kandydat Republikanów John McCain.
Jako następny na 20-osobowej liście znalazł się prezydent Chin Hu Jintao, i dopiero za nim - na siódmym miejscu - prezydent USA George W. Bush.
Spośród 20 wyróżnionych w tej kategorii liderów najwięcej jest Amerykanów; na liście umieszczono jeszcze prezesa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke i ministra obrony Roberta Gatesa. Nie ma na niej natomiast sekretarz stanu Condoleezzy Rice, którą w poprzednich latach zaliczano do "najbardziej wpływowych".
W kategorii "Bohaterowie i pionierzy", gdzie umieszczono głównie popularne i społecznie zaangażowane postacie kultury masowej, największe uznanie dziennikarzy "Time'a" zyskały amerykańskie gwiazdy filmowe - Brad Pitt i Angelina Jolie, którzy aktywnie działają na rzecz pomocy biednym krajom Trzeciego Świata; Jolie jest ambasadorem dobrej woli ONZ.
Na drugim miejscu znalazła się gwiazda amerykańskiej telewizji Oprah Winfrey, najbardziej oglądana prezenterka talk-shows, która zasłynęła m.in. akcją na rzecz popularyzacji czytelnictwa książek w USA. Trzecie miejsce w rankingu zajęła aktorka filmowa Mia Farrow, ostatnio znana z działalności na rzecz praw Tybetańczyków i demonstracji przeciw chińskim represjom w Tybecie.
Na liście "Bohaterów i pionierów" umieszczono jeszcze m.in. słynnego kolarza, wielokrotnego triumfatora Tour de France, Lance'a Armstronga, którego zwycięska walka z rakiem stała się inspiracją dla milionów Amerykanów. Jednak na Armstrongu ciążą również podejrzenia o zażywanie dopingu.
Na liście tej uplasowano poza tym tak różne postacie jak były premier brytyjski Tony Blair (obecnie negocjator na Bliskim Wschodzie i najpoważniejszy kandydat do stanowiska prezydenta UE), piłkarz brazylijski Kaka, tenisista Andre Agassi i bohaterka birmańskiej opozycji Aung San Su Kyi.
W kategorii "Uczeni i myśliciele" na pierwszym miejscu znalazł się burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg. Jest on znany głównie jako polityk i właściciel koncernu medialnego, ale nie z badań naukowych czy twórczości intelektualnej.
Dopiero za nim redaktorzy "Time'a" umieścili wybitnego genetyka Craiga Ventera, który opracował mapę genomu ludzkiego i jest właścicielem nowatorskiej firmy w tej dziedzinie, oraz prof. Jill Bolte Taylor, specjalistkę w dziedzinie neuroautonomii, której własna choroba neurologiczna stała się dodatkowym źródłem inspiracji do badań naukowych.
W grupie "Artyści i ludzie rozrywki", zaszczytu dostąpili głównie aktorzy filmowi, piosenkarze i inni idole pop kultury, niemal wyłącznie amerykańskiej. Pierwszym cudzoziemcem na liście jest Afgańczyk Chaled Hosseini, autor bestsellera "Kite Runner". Wyprzedziły go takie postacie jak m.in. Miley Cyrus, 15-letnia aktorka filmowa, znana głównie ze zdjęcia na okładce "Vanity Fair", gdzie pozowała półnago, oraz piosenkarka Mariah Carey.
W ostatniej kategorii "Budowniczowie i tytani", grupującej "najbardziej wpływowych" liderów biznesu i inne kluczowe postacie gospodarki światowej, na czele znalazł się Indra Nooyi, dyrektor naczelny (CEO) koncernu PespiCo. Tuż za nim uplasował się Ali al- Naimi, minister przemysłu naftowego Arabii Saudyjskiej - największego światowego producenta ropy naftowej. Trzeci jest Rupert Murdoch, magnat medialny z Australii, posiadacz imperium prasowego na globalną skalę.
ab, pap