"Polityka" napisała, że prawnicy, ze znanej sopockiej kancelarii - prywatnie przyjaciele Lecha Kaczyńskiego - byli anonimowo właścicielami największej w Polsce firmy handlującej długami placówek służby zdrowia. Według tygodnika, jeden z prawników był doradcą ministra zdrowia ds. oddłużania szpitali.
Poseł PO Sebastian Karpiniuk powiedział w środę na konferencji prasowej, że opis jaki przedstawił tygodnik można nazwać układem. "Czy rzeczywiście istniał układ powiązań między biznesem, a polityką, czy istniał układ, w którym można było w cudzysłowiu +kręcić lody+ na służbie zdrowia" - pytał.
Przypomniał też o kłopotach b. wiceministrów zdrowia Jarosława Pinkasa oraz Bolesława Piechy.
Pinkas został zatrzymany w połowie kwietnia przez ABW i trafił na trzy miesiące do aresztu. Piecha - jak podawały media - miał być zamieszany w sprawę rzekomych nieprawidłowości przy wpisaniu na listę leków refundowanych iwabradyny. Według "Dziennika", preparat znalazł się na liście kilka godzin po wizycie, jaką Piesze złożyli przedstawiciele koncernu Servier.
"Uważamy, że ta chmurą obciążeń, z którymi boryka się PiS powinna być wyjaśniona, a najlepszą instytucją do tego powołaną jest CBA" - powiedział Karpiniuk. "Opozycja przeciwdziała zmianom systemu zarządzania szpitalami, bo być może komuś to się opłaca, być może ktoś na tym zarabia pieniądze" - dodał senator PO Tomasz Misiak.
Karpiniuk wyraził nadzieję, iż po publikacji w "Polityce" CBA i jej szef Mariusz Kamiński zainteresuje się sprawą handlu długami. "Czy tam naprawdę istniał układ w którym można było kręcić lody na służbie zdrowia. Apelujemy, żeby ta sprawa została wyjaśniona" - mówił Karpiniuk.
Zdaniem posła, PiS przez 2 lata swoich rządów nie zrobił "kompletnie nic", żeby rozwiązać problemy w służbie zdrowia. "Próbowano przeprowadzić eutanazję na służbie zdrowia" - ocenił.
Zdaniem senatora, bez reform proponowanych przez PO ludzie będą żyli w "chorym" systemie ochrony zdrowia; Platforma Obywatelska proponuje reformę polegającą na przekształcaniu szpitali w spółki prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządu. Wcześniej placówki mają być oddłużone.
pap, rs