"Wszyscy posłowie złożyli oświadczenia majątkowe, ale nie wszyscy prawidłowo" - powiedział marszałek na briefingu prasowym. Jak zaznaczył, Kancelaria Sejmu monitowała wszystkich posłów i najczęściej uzupełniali oni swoje oświadczenia majątkowe.
Komorowski powiedział, że Szulc i Bury w odpowiednim czasie nie dostarczyli formularzy PIT, a Kurski złożył dwa oświadczenia majątkowe jednocześnie, które jednak "różnią się w sposób zasadniczy".
Do złożenia oświadczeń majątkowych zobowiązuje parlamentarzystów ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Oświadczenie dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnotą majątkową.
Oświadczenia zawierają m.in. informacje o zasobach pieniężnych, dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 tys. złotych oraz zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10 tys. złotych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach.
W trakcie trwania kadencji posłowie i senatorowie składają do marszałka Sejmu lub Senatu oświadczenie majątkowe do 30 kwietnia każdego roku. Ostatnie oświadczenie składane jest w terminie miesiąca od dnia zarządzenia nowych wyborów do Sejmu i Senatu. Do oświadczenia dołączana jest także kopia rocznego zeznania podatkowego PIT.
Oświadczenia majątkowe parlamentarzystów są jawne i publikowane na sejmowej i senackiej stronie internetowej.
Złożone przez posłów i senatorów oświadczenia są analizowane m.in. przez komisje regulaminowe Sejmu i Senatu. Kontroli rzetelności i prawdziwości oświadczeń dokonuje także Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Niezłożenie oświadczenia majątkowego powoduje odpowiedzialność regulaminową oraz utratę, do czasu złożenia oświadczenia, prawa do uposażenia.
ab, pap