Wyraziła również nadzieję, że negocjacje Amerykanów z Polską w tej sprawie zakończą się sukcesem.
"W tej chwili Litwa nie prowadzi żadnych negocjacji" -powiedziała w środę Litewskiemu Radiu rzeczniczka prasowa MSZ Violeta Gaiżauskaite.
Zaznaczyła jednakże, że "Litwa doskonale rozumie wzrastające zagrożenie ze strony rakiet balistycznych w Europie i uważa, że należy temu zagrożeniu zapobiec".
"Dlatego wyrażamy nadzieję, że negocjacje USA z Polską zakończą się sukcesem" - powiedziała Gaiżauskaite.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że Moskwa nie wyklucza, iż USA prowadzą z Litwą nieformalne rozmowy na temat ulokowania elementów tarczy antyrakietowej.
"Oficjalnej odpowiedzi na nasze pytanie dotyczące rozmów z Litwą o tarczy nie otrzymaliśmy" - powiedział Ławrow rosyjskim dziennikarzom w samolocie w drodze z Berlina do Moskwy.
"Nieoficjalnie Stany Zjednoczone mówią nam, że nadal chcą, by ich antyrakiety zostały rozmieszczone w Polsce, jednak z uwagi na to, że rozmowy z Warszawą idą ciężko, mają w głowie warianty zapasowe" - dodał minister.
Ławrow zauważył, że "wszystko, co oficjalne, najpierw jest nieoficjalne". "Dymu bez ognia nie ma" - wskazał.
Wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odpowiedzialny ze strony Polski za negocjacje w sprawie tarczy, oznajmił w ubiegły wtorek (17 czerwca), że USA rozmawiają z Litwą o możliwości ulokowania na litewskim terytorium elementów swojego systemu.
Pentagon przyznał, że Litwa jest jednym z krajów, które mogą przyjąć część instalacji, jeśli negocjacje z Polską zawiodą; zaprzeczył zaś, by toczyły się na ten temat rozmowy.
Ławrow ujawnił w miniony piątek, że Moskwa zwróciła się do Waszyngtonu o wyjaśnienia w tej sprawie.
pap, keb