Informację o przekazaniu dokumentu podał wiceminister spraw zagranicznych Wu Dawei, przewodniczący sześciostronnych (dwa państwa koreańskie, Chiny, USA, Japonia i Rosja) rokowań w sprawie programu atomowego Korei Płn. a formalnie "denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego".
W oświadczeniu wiceministra podano, że po przekazaniu dokumentu północnokoreańskiego, "USA wypełnią swe zobowiązania w sprawie usunięcia KRLD z listy państw popierających terroryzm a także usuną ten kraj z listy państw, wobec których obowiązuje ustawa, zakazująca wymiany handlowej z wrogiem".
Przed potwierdzeniem informacji o przekazaniu dokumentu, przebywająca w Tokio sekretarz stanu USA Condoleezza Rice zaznaczyła, że nawet jeśli dokument zostanie dostarczony, trzeba będzie sprawdzić jego prawdziwość i potwierdzić fakt rezygnacji przez KRLD z ambicji atomowych.
Zapytana przez dziennikarza "Wall Street Journal" co stanie się, jeśli Phenian oszuka światową opinię, Rice odrzekła: "Odpowiedź jest prosta - zmusimy Koreę Północną by odpowiedziała za swój krok, ponownie nakładając na ten kraj wszelkie możliwe dotychczasowe sankcje a także kilka nowych".
W październiku 2002 roku, w kilka miesięcy po tym jak prezydent USA George W. Bush umieścił KRLD - wraz z Iranem i Irakiem - na "osi zła", amerykańskie źródła podały, iż Korea Płn. przyznała, że dysponuje programem wzbogacania uranu. W takiej sytuacji zawieszono i tak postępującą z trudem realizację porozumienia z 1994 roku, na mocy którego międzynarodowe konsorcjum miało zbudować w KRLD dwa reaktory w zamian za zamknięcie północnokoreańskiego ośrodka jądrowego w Jongbion. Phenian odpowiedział wycofaniem się z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).
Zapoczątkowane w sierpniu 2003 roku w Pekinie sześciostronne rozmowy nie przyniosły rezultatu. Korea Płn. w październiku 2006 roku poinformowała o dokonaniu pierwszej próby atomowej i wejściu do klubu potęg jądrowych. Po kolejnych seriach rokowań dopiero w październiku 2007 roku doprowadzono do zgody Korei Płn. na demontaż ośrodka w Jongion i sporządzenie - do 31 grudnia 2007 roku - oczekiwanego w czwartek raportu na temat programu atomowego, w zamian za pomoc zachodnią i usunięcie KRLD z amerykańskiej listy sponsorów terroryzmu.
nd, pap