Ministrem spraw zagranicznych pozostał Masahiko Komura. Podobnie jak Fukuda, od dawna opowiada się on za poprawieniem stosunków z Chinami. W przeszłości był ministrem sprawiedliwości, a także obrony. W 2003 roku ubiegał się o stanowisko przewodniczącego rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD), ale przegrał z ówczesnym premierem Junichiro Koizumim.
Szefem resortu finansów w nowym rządzie został dotychczasowy sekretarz generalny PLD Bunmei Ibuki, który w przeszłości stał na czele trzech resortów - pracy, edukacji oraz nauki i technologii. Ibuki uznawany jest za eksperta w dziedzinie polityki fiskalnej.
Z kolei numerem dwa w partii po Fukudzie zostanie Taro Aso, dawny szef MSZ, który przyjął propozycję objęcia stanowiska sekretarza generalnego. W 2007 roku Aso przegrał z Fukudą rywalizację o przewodnictwo w partii.
Resort gospodarki objął Kaoru Yosano. W przeszłości piastował już wiele stanowisk rządowych. Opowiada się za podwyżką japońskiego podatku od sprzedaży oraz jest zdeklarowanym rzecznikiem niezależności banku centralnego.
Na kilka godzin przed ogłoszeniem nowego składu gabinetu rząd podał się do dymisji, aby ułatwić premierowi dokonanie zmian.
Rekonstrukcja jest postrzegana jako ostatnia deska ratunku dla poprawienia notowań Fukudy przed rozpisaniem nowych wyborów, które muszą się odbyć nie później niż we wrześniu 2009 roku.
Fukuda na stanowisku premiera zastąpił we wrześniu 2007 roku Shinzo Abego i zachował wtedy większość ministrów. W ciągu kilku miesięcy notowania rządu spadły jednak poniżej 30 proc.nd, ab, pap