Działania podejmowane na rzecz pomocy humanitarnej Gruzji są koordynowane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało środki medyczne dla Związku Polonii Medycznej w Gruzji, które trafią do szpitala w Gori. Samolot przygotowany przez Fundację odleci do Gruzji we czwartek 14 sierpnia.
We czwartek - jak podało MSWiA - wystartuje też samolot wojskowy CASA-295 z transportem pomocy medycznej przekazanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Zdrowia.
Według różnych szacunków w wyniku ostatnich walk na terenie Gruzji i Osetii Płd. zginęło około dwóch tysięcy cywilów. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców szacuje, że od 10 do 20 tysięcy ludzi musiało opuścić swe domy i zniszczone miasta.
Z kolei według źródeł rosyjskich do samej Rosji przedostało się ponad 30 tys. uchodźców. Ze strachu przed rozprzestrzenieniem się działań wojennych mieszkańcy kolejnych miejscowości uciekają także w głąb Gruzji.
Działania wojenne w Gruzji trwają od piątku. W niedzielę Rosja przejęła kontrolę nad znacznymi obszarami Osetii Południowej, kaukaskiej republiki, która na początku lat 90. oderwała się od Gruzji.
W poniedziałek o wstrzymanie ofensywy wojsk rosyjskich apelowała m.in. Komisja Europejska, oraz sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. Apelowali o to także m.in. prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz prezydent USA George Bush.
Przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii we wspólnej deklaracji odczytanej w środę na warszawskim Okęciu po powrocie z Tbilisi, opowiedzieli się za przyznaniem Gruzji planu działań na rzecz członkostwa w NATO (MAP).
ND, PAP