Deputowani Bloku Julii Tymoszenko domagają się wprowadzenia kar za podwójne obywatelstwo, a ludźmi z dwoma paszportami interesuje się już MSW - podały w środę ukraińskie media.
Ukraińskie władze nie ukrywają, że ich działania związane są z obawami, by na Ukrainie nie doszło do powtórki sytuacji w Abchazji i Osetii Południowej.
Rosja, której wojska wkroczyły w sierpniu do tych zbuntowanych gruzińskich prowincji, tłumaczyła wówczas, że kieruje się wyłącznie troską o mieszkających tam własnych obywateli. Tymczasem, według władz w Tbilisi, rosyjski atak na Gruzję został poprzedzony wieloletnią akcją "rozdawania" Abchazom i Osetyjczykom rosyjskich paszportów.
Ukraińcy podejrzewają, że scenariusz ten może być wykorzystany na zdominowanym przez ludność rosyjskojęzyczną Krymie. Rosja posiada tu znaczne wpływy głównie za sprawą stacjonującej w Sewastopolu jej Floty Czarnomorskiej.
"Ukraiński rząd uważnie śledzi sytuację. Pytanie w tej sprawie skierowaliśmy już do odpowiednich służb Rosji" - oświadczył we wtorek, podczas wizyty w gruzińskim mieście Gori, wicepremier ds. integracji europejskiej Hryhorij Nemyria.
W środę o podobnych krokach poinformował szef MSW Jurij Łucenko. "W miarę swych możliwości operacyjnych nasze struktury pracują nad tym, by zdobyć jak najwięcej informacji na ten temat" - oznajmił minister na posiedzeniu rządu.
Według Serhija Kułyka, szefa Centrum Badań Problemów Geopolitycznych "Nomos" w Sewastopolu, problem zakazanego ukraińskim prawem podwójnego obywatelstwa dotyczy ok. 40 tysięcy mieszkańców Półwyspu Krymskiego.
"Są to przede wszystkim marynarze rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i członkowie ich rodzin" - powiedział.
Jak tłumaczył, kwestia ta pojawiła się na Ukrainie na początku lat 90., gdy po rozpadzie ZSRR powstały niepodległe państwa, w tym Rosja i Ukraina.
"Po rozpadzie ZSRR oficerowie Floty Czarnomorskiej automatycznie stali się obywatelami niepodległej Ukrainy. Następnie, kiedy Moskwa i Kijów podzieliły marynarkę wojenną na część rosyjską i ukraińską, Rosjanie nadali swym żołnierzom obywatelstwo Rosji. Część z nich - a może nawet większość - nie zrzekła się wówczas obywatelstwa Ukrainy" - uważa Kułyk.
Choć ukraińskie władze oficjalnie nie wystąpiły przeciwko takim praktykom, prowadziły wówczas własną grę, której celem było niedopuszczenie do zmniejszenia liczby obywateli Ukrainy na Krymie.
"Tak więc, kiedy oficer Floty Czarnomorskiej próbował uzyskać zameldowanie w Sewastopolu, w podlegającej władzom Ukrainy miejskiej administracji wymagano od niego ukraińskiego paszportu" - mówi szef "Nomosu".
Podobnie jest w przypadku rosyjskich oficerów, którzy po odejściu na emeryturę, nie chcą wracać do Rosji, lecz pragną pozostać na Krymie. "Posiadanie ukraińskiego paszportu pozwala im otrzymywać świadczenia emerytalne z ukraińskiego budżetu" - wyjaśnił Kułyk.
Według eksperta sytuacja z podwójnym obywatelstwem rosyjskich wojskowych na Krymie nabiera czasem komicznego, choć zapewne nieoczekiwanego przez Moskwę, charakteru.
"Znajomi oficerowie Floty Czarnomorskiej żartują, że obawiają się haseł o powrocie Krymu do Rosji, gdyż musieliby się wtedy tłumaczyć, dlaczego będąc obywatelami rosyjskimi, posiadają paszporty dążącej do członkostwa w NATO Ukrainy" - powiedział Kułyk.
Doniesieniami ukraińskich władz o przyznawaniu przez Rosję swego obywatelstwa mieszkańcom Krymu zaniepokoiła się tymczasem nawet administracja USA.
Jak podała w środę agencja UNIAN, w najbliższym czasie sprawę tę osobiście zbada na Krymie dyrektor wydziału do spraw Europy i Eurazji w Departamencie Stanu USA Daniel Fried.
"Niestety, Ukraina rzeczywiście ma powód do niepokoju. Nie powinniśmy pozwolić Rosji na przeprowadzenie linii w centrum Europy i ogłosić, że narody po jej stronie tej linii należą do strefy wpływów Moskwy, przez co nie mogą przyłączać się do instytucji europejskich i transatlantyckich" - powiedział Fried, cytowany przez UNIAN.
pap, keb