"Nasz klub parlamentarny nie poprze tej ustawy. Uważamy, że pół miliona hrywien (ok. 250 mln złotych) na wcześniejsze wybory w warunkach światowego kryzysu finansowego to marnotrawstwo" - powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie.
Tymoszenko po raz kolejny powtórzyła, że sprzeciwia się trzecim w ciągu ostatnich trzech lat wyborom do parlamentu i ponownie zaapelowała do prezydenta Wiktora Juszczenki o odwołanie dekretu o rozwiązaniu Rady Najwyższej (parlamentu).
"Przyjmę wszystkie warunki prezydenta, by doprowadzić do odnowienia koalicji i anulowania decyzji o przedterminowych wyborach" - podkreśliła.
Projekt ustawy o zmianach budżetowych został zatwierdzony przez rząd Tymoszenko przed południem.
Występując na popołudniowej konferencji prasowej szefowa rządu wyjaśniła, że rząd dostosował się tym samym do polecenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) z poniedziałku. RNBiO zobowiązała w nim Radę Ministrów do znalezienia sposobu finansowania wyborów, proponując m.in. wykorzystanie rezerwy budżetowej, na co Tymoszenko się nie zgodziła.
Jak powiedział deputowany Bloku Julii Tymoszenko Andrij Szkil, rząd zgodził się na rozpatrzenie zmian w budżecie przez parlament, by spór między dążącym do wyborów prezydentem a sprzeciwiającą się im panią premier, został rozwiązany w Radzie Najwyższej.
Tymczasem, zgodnie z dekretem Juszczenki o rozwiązaniu parlamentu, izba utraciła swe pełnomocnictwa 9 października, kiedy to dekret został opublikowany, wobec czego deputowani nie mają prawa w niej zasiadać.
Teraz, by parlament mógł się zebrać, potrzebny będzie najprawdopodobniej kolejny prezydencki dekret, który anuluje poprzedni i wyznaczy nowy termin wcześniejszych wyborów. Takie rozwiązanie prezydent zastosował w ubiegłym roku, gdy przeciwko przedterminowym wyborom protestowała rządząca wówczas prorosyjska Partia Regionów Ukrainy.
Przyczyną rozwiązania parlamentu przez prezydenta Juszczenkę był rozpad koalicji Bloku Julii Tymoszenko z prezydenckim blokiem Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, po którym w Radzie Najwyższej nie powstała nowa większość.
ND, PAP