Jak dodał, wizytę w Polsce składa teraz doradca prezydenta Serbii - Jovan Radkovic, który potwierdził udział Tadicia w uroczystościach 11 listopada.
Na początku października obecność na gali potwierdziło około 20 głów państw, ostatnio m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Handzlik podkreślił, że prezydent Lech Kaczyński konsekwentnie popiera aspiracje europejskie Belgradu. Polska - dodał minister - wyraża gotowość do dzielenia się doświadczeniami z Serbią z okresu stowarzyszenia i procesu akcesyjnego z UE.
Jednocześnie - jak mówił Handzlik - Lech Kaczyński wyraża nadzieję, że zawarcie w kwietniu Umowy o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z UE przyczyni się do rozwoju współpracy gospodarczej i inwestycyjnej między Serbią a Unią.
Kilka dni temu serbski rząd ogłosił, że od 2009 roku jednostronnie wprowadzi w życie część umowy stowarzyszeniowej z UE, dotyczącą ułatwień w wymianie handlowej. Belgrad ma nadzieję, że w ten sposób przyspieszy swoje wstąpienie do UE.
Krajom Unii nie udało się na wrześniowym szczycie osiągnąć porozumienia w sprawie wdrożenia części Umowy o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Serbią dotyczącej ułatwień handlowych. Chodzi o ustanowienie strefy wolnego handlu między Serbią a Unią Europejską.
W czwartek goszczący w Polsce unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn powiedział, że Serbia - jeśli spełni wszystkie wymagania - może stać się kandydatem do UE pod koniec przyszłego roku.
ND, PAP