Prezes NBP zwrócił też uwagę, że zaproszenie na posiedzenie rządu dotarło do niego 72 minuty przed jego rozpoczęciem, co "uniemożliwia w tak krótkim czasie zajęcie stanowiska przez konstytucyjne organy Narodowego Banku Polskiego: Zarząd NBP i Radę Polityki Pieniężnej odnośnie +Mapy drogowej+ przyjęcia euro przez Polskę".
"Chciałbym również zauważyć, że pomimo ustaleń ze spotkania Pana Premiera z Radą Polityki Pieniężnej w dniu 16 września br. i kilkakrotnie ponawianych pism do Ministerstwa Finansów, NBP praktycznie nie miał możliwości uczestnictwa w przygotowaniu +mapy drogowej+ przyjęcia euro przez Polskę" - napisał Skrzypek w liście.
Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak podkreślił we wtorek wieczorem w "Kropce nad i" w TVN24, że NBP jest ważną instytucją na drodze przyjęcia w Polsce wspólnej waluty europejskiej.
"Rządowi bardzo zależy na dobrej współpracy z szefem NBP, czego wyrazem było zaproszenie prezesa Skrzypka na dzisiejsze posiedzenie Rady Ministrów na godz. 10. Niestety nie mógł pan prezes być" - podkreślił Nowak.
Na uwagę dziennikarki, że w tym czasie odbywało się posiedzenie RPP, Nowak odparł:
"Tu nie ma żadnego problemu, po prostu (prezes NBP) przysłał pismo, że nie może być na tym spotkaniu Rady Ministrów, gdzie ustalana była właśnie mapa dojścia Polski do euro. Z naszej perspektywy to była ważna bardzo decyzja, kluczowa z punktu widzenia wprowadzenia euro w Polsce i bardzo chcieliśmy, aby na tej Radzie Ministrów był pan prezes Skrzypek. Nie mógł być - trudno".
W swoim piśmie do premiera Skrzypek zwrócił się do premiera o wyznaczenie innego terminu posiedzenia Rady Ministrów, podczas którego NBP mógłby zaprezentować swoje stanowisko w sprawie "mapy drogowej".
Na wtorkowym posiedzeniu rządu Rada Ministrów przyjęła "mapę drogową" wejścia Polski do strefy euro. Przewiduje ona szereg działań, które doprowadziłyby do wprowadzenia wspólnej waluty 1 stycznia 2012 r.
O godz. 13 prezes NBP wziął udział w posiedzeniu Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta. Była ona poświęcona kwestiom przyjęcia euro przez Polskę i kryzysowi finansowemu.pap, keb