W uroczystościach udział biorą dowódcy jednostek wojskowych wraz z delegacjami żołnierzy - uczestnikami misji, żołnierze X zmiany PKW Irak. Są też rodziny żołnierzy poległych w Iraku; żołnierze ranni i poszkodowani w tym kraju. Przybyli też bliscy uczestników X zmiany PKW Irak z garnizonu Szczecin.
[[mm_1]]
[[mm_2]]
W programie ceremonii przewidziano apel poległych i salwę honorową, wręczenie uczestnikom misji Gwiazd Iraku, a dziennikarzom relacjonującym misję - medali "Za zasługi dla obronności kraju".
Polski kontyngent stacjonował w Iraku od 2003 roku. W ciągu pięciu lat misji przez Irak przewinęło się ok. 15 tys. polskich żołnierzy. Samolot z ostatnimi żołnierzami z Iraku wylądował we wtorek w podszczecińskim Goleniowie.
W Iraku zginęło 22 naszych żołnierzy, trzech byłych wojskowych zatrudnionych przez zagraniczne firmy ochroniarskie, dwóch dziennikarzy TVP oraz funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu.
Odpowiedzialność każe nam być w misjach wojskowych, nawet jeśli są one trudne" - powiedział minister obrony Bogdan Klich, witając żołnierzy ostatniej, 10. zmiany w Iraku.
"Odpowiedzialność każe naszym żołnierzom poświęcać się, wystawiać na szwank swoje zdrowie i życie. Bardzo wam dziękujemy za to, że dobrze wypełniliście misję w Iraku" - powiedział Klich.
[[mm_3]]"Tym, którzy wzięli udział w misji irackiej, armia zawdzięcza to, że jest dzisiaj nowocześniejsza i lepiej przygotowana do nowych wyzwań" - dodał.
Minister podziękował premierowi za patronat nad operacją wycofania polskiego kontyngentu z Iraku. "To dzięki panu operacja została przeprowadzona tak sprawnie" - powiedział Klich.
Minister zapewnił, że wojsko nie zapomni o poległych i poszkodowanych - obejmie ich podpisana we wtorek ustawa o weteranach.ab, pap, keb