Nagrodę przyznaje Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego wybitnym postaciom, które przyczyniły się do promocji wartości przyświecających gen. Pułaskiemu - tj. wolności, sprawiedliwości oraz demokracji.
"Mianem +rycerza wolności+ był określany Kazimierz Pułaski. W dzisiejszych czasach nie tylko w naszych oczach ale także w oczach całego świata +rycerzem wolności+ jest bez wątpienia prezydent Lech Wałęsa" - powiedział Daniel Olbrychski, wygłaszając laudację na cześć uhonorowanego. "To on stanął na czele narodu polskiego, na czele +Solidarności+, był internowany i doprowadził do upadku niemądrego i okrutnego systemu komunistycznego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie" - podkreślił Olbrychski.
"Dziękuję za tę nagrodę i za tak piękne słowa uznania, które otrzymałem na wstępie" - powiedział Lech Wałęsa odbierając nagrodę - replikę karabeli oficerskiej z okresu gen. Pułaskiego. Na jej głowni umieszczono napis "Rycerz Wolności - Lech Wałęsa".
Przemawiając do uczestników Akademii Młodych Dyplomatów podkreślił, że patrząc na historię świata Polacy są wyjątkowym narodem, który jak żaden inny ma szansę na pokój, rozwój i dobrobyt. Jak dodał, musi on tylko zauważyć jakie są wyzwania, szanse i zagrożenia, które ta epoka niesie. "Głęboko wierzę, że tak jak świat patrzył na Polskę gdy zwyciężaliśmy, tak i teraz patrzy na nas, żebyśmy zaproponowali i przedyskutowali razem ze światem i wspólnie wybrali rozwój tego świata" - powiedział były prezydent.
W ubiegłych latach nagrodę "Rycerz Wolności" otrzymali prof. Władysław Bartoszewski, prof. Norman Davies oraz jeden z liderów białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz.
Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego jest instytucją, której misją jest propagowanie wolności, sprawiedliwości i demokracji, oraz wspieranie działań mających na celu umacnianie społeczeństwa obywatelskiego.
Fundacja jest m.in. organizatorem Akademii Młodych Dyplomatów - rocznego programu szkoleniowego przygotowującego studentów ostatnich lat studiów oraz młodych absolwentów do rekrutacji do polskiej służby zagranicznej, polskiej służby cywilnej oraz instytucji europejskich i organizacji międzynarodowych.
Fundacja prowadzi swoją działalność w Polsce oraz za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i Wschodniej, jak i Ameryki Północnej.
ND, PAP